Noworoczne Spotkanie Środowisk Rolniczych

W dniu 15 stycznia 2010 roku z inicjatywy prezesa Wielkopolskiej Izby Rolniczej i posła na Sejm RP Piotra Walkowskiego oraz prezesa Związku Młodzieży Wiejskiej – Mariusza Ciszaka odbyło się w powiecie śremskim w Ośrodku Rekreacyjno Szkoleniowym Villa Natura” Noworoczne Spotkanie Środowisk Rolniczych.”

Piotr Walkowski udzielił głosu przybyłym gościom. Był to czas na podsumowanie ubiegłego roku, a także składanie życzeń wszelkiej pomyślności na rok następny. Pan Poseł Z. Dolata życzył przede wszystkim umiejętności współpracy między instytucjami rolniczymi, aby używając słów poety, zestrzelić duchy w jedno ognisko” i polepszyć sytuację w rolnictwie, szczególnie w kontekście roku wyborczego, aby wybierać kandydatów, którzy będą efektywnie pracować na rzecz polskiego rolnictwa. Wicemarszałek W. Jankowiak zaoferował pomoc i gotowość do wspólnych inicjatyw ze strony władz Województwa Wielkopolskiego, apelował o gospodarskie spojrzenie na kwestie lokalnych zagadnień, nie uleganie emocjom. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego JM prof. dr hab. G. Skrzypczak, koordynujący pracę na 15 tys. ha, należących do uniwersytetu, od lat współpracujący pod kątem naukowym z wielkopolskim rolnictwem przypomniał o 90-leciu pracy badawczej i istnienia Uniwersytetu Przyrodniczego, zapowiedział kontynuację wspólnych projektów szkoleniowych. Wspomniał, iż to właśnie uniwersytet przez swoje badania wskazuje kierunki rozwoju wsi.
O głos został również poproszony gość z zewnątrz, Eric Wenberg, Radca Ambasady USA, którego wystąpienie dotyczyło kwestii biotechnologii. Postulował o globalne spojrzenie na te kwestie, współpracę poza granicami Unii Europejskiej, ponieważ tylko takie podejście może zapewnić sukces. Należy inaczej spojrzeć na strategię produkcji, poprzez wsparcie lokalnych grup producenckich, skoncentrowanie się na młodzieży, współpracy rolników nie tylko w zakresie produkcji, ale również transportu i przetwórstwa wytwarzanych produktów. Jako przykład podał on rolników z północnej Dakoty, którzy najpierw dostarczali firmom pszenicę durum do produkcji makaronu, a obecnie samodzielnie otworzyli fabrykę i produkują makaron, odnieśli sukces i są trzecim co do wielkości producentem makaronu w USA.
Prezes WIR Piotr Walkowski w kontekście wymiany doświadczeń między rolnikami i wspólnych idei zapowiedział organizację do końca zimy w każdym powiecie forów rolniczych, na których to na bieżąco będą przekazywane informacje o działalność MRiRW, kierunki działań, zmiany rozporządzeń w ARiMR, wsparcie z zakresu grup producenckich, informacje dotyczące płatności z ARiMR, ARR, wysokości stawek, kwestie związane z chorobą Aujeszky’ego, tematyka ubezpieczeń społecznych, profilaktyki, bezpiecznej pracy w rolnictwie, gospodarki łowieckiej oraz stawowej. Poprosił o zarezerwowanie czasu na fora rolnicze i reprezentację przedstawicieli instytucji rolniczych w celu pomocy rolnikom i lepszego obiegu informacji.

S. Brodziak zaprosił wszystkich obecnych na Targi Ferma Świń i Drobiu, odbywające się na terenie poznańskiej Hali Arena w dniach od 29 do 31 stycznia oraz na II Krajowe Targi Energii Odnawialnej w Rolnictwie. Współorganizator Noworocznego Spotkania, Mariusz Ciszak podziękował również za liczne przybycie, złożył wszystkim życzenia noworoczne oraz zaprosił do uczestnictwa w Europejskim Dniu Młodego Rolnika organizowanym w trakcie Targów Polagra Premiery 2010. Spotkanie zakończyła prezentacja Andrzeja Zalewskiego, Inspektora Pracy w Ostrowie Wielkopolskim z zakresu Bezpiecznej Pracy w Rolnictwie. Spotkanie podsumował prezes P. Walkowski, dziękując wszystkim za przybycie i zapraszając do uczestnictwa w planowanych forach rolniczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności