fbpx

Nowoczesne opryskiwacze polowe

Wraz z rosnącymi cenami środków produkcji i regulacjami klimatycznymi, efektywne zużycie pestycydów nigdy nie było tak istotne, jak w obecnie. Redukowanie efektu znoszenia cieczy i zmniejszenie dawek pestycydów jest możliwe dzięki elektronice w opryskiwaczach i cyfrowym technologiom, jakie wpisują się w koncepcję Rolnictwa 4.0.

Samasz loteria - baner

Trendem, do którego zmierzają producenci opryskiwaczy jest tzw. oprysk miejscowy, który polega na aplikacji pestycydu tylko tam, gdzie jest zagrożenie. Dla realizacji tej technologii w nowoczesnych opryskiwaczach montuje się inteligentne sensory, kamery 3D, nawigację GPS i wszechstronne terminale pokładowe.

Zaawansowanie techniczne w konstrukcji opryskiwaczy

Opryskiwacze polowe przestały być prostymi konstrukcjami, w skład których wchodziły zintegrowane z ramą takie elementy, jak zbiornik na ciecz roboczą, pompa, układ zaworów i belka polowa z ręcznym układem wysokości położenia. Obecne opryskiwacze to bardziej zaawansowane technicznie konstrukcje, wyposażone w hydrauliczne układy podnoszenia i składania belki, układy poziomowania i stabilizacji belki, amortyzowany dyszel i osie, które mogą być skrętne, jak również system umożliwiający zmianę rozstawu kół z kabiny kierowcy.

Sterowanie pracą opryskiwacza z poziomu kabiny operatora oferują terminale pokładowe. Duże możliwości oferuje standard ISOBUS, dzięki któremu za pomocą jednego terminala można zarówno sterować zespołami opryskiwacza, jak również obsługiwać inne funkcje, np. prowadzenie równoległe agregatu za pomocą systemu GPS. Jedną z opcji obsługiwanych przez urządzenia ISOBUS jest funkcja Section Control, czyli wyłączanie w trybie automatycznym na podstawie pozycji GPS poszczególnych sekcji rozpylaczy na belce opryskiwacza podczas pracy na klinach i w trakcie manewrowania. Inną ważną funkcją jaką oferują komputery pokładowe jest sterowanie w trybie automatycznym podnoszeniem i opuszczaniem belki polowej podczas pracy na podstawie danych z umieszczonych na belce ultradźwiękowych czujników, dokonujących pomiaru wysokości belki nad łanem lub powierzchnią gleby. Czujniki ultradźwiękowe są montowane zarówno na końcach belki, jak i na jej środku. Z poziomu kabiny za pomocą terminala można sterować napełnieniem zbiornika cieczą oraz jego płukaniem po zakończonej pracy.

Terminale ISOBUS pełnią także funkcję pomiarową, mierząc zużycie cieczy roboczej, wydajność maszyny, opryskaną powierzchnię, czas pracy oraz inne wielkości, które w dalszej kolejności są wykorzystywane na potrzeby księgowości w gospodarstwie.

Elektroniczne systemy w opryskiwaczach

Charakterystyczną cechą nowoczesnych opryskiwaczy jest duży udział elektronicznych systemów sterujących szeregiem funkcji tych maszyn. Elektroniczne rozwiązania umożliwiają regulację dawki cieczy roboczej przez sterowanie przepływomierzem i czujnikiem ciśnienia zarówno w trybie manualnym, jak i automatycznym na podstawie map aplikacyjnych i nawigacji GPS.

Niezależne układy dozujące i Smart spraying

Nowym kierunkiem w konstrukcji opryskiwaczy jest zastosowanie niezależnie działających układów dozowania pestycydów. Perspektywicznym trendem w technice oprysku jest zastosowanie cyfrowych technologii do rozpoznawania chwastów, chorób, a także szkodników. Nad wdrożeniem tych rozwiązań pracują czołowi producenci opryskiwaczy

Fragment artykułu „Opryskiwacze polowe w koncepcji Rolnictwo 4.0” autorstwa dr inż. Jacka Skudlarskiego z SGGW w Warszawie, który ukazał się w marcowym wydaniu gazety Wiadomości Rolnicze Polska.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.