Nowoczesna uprawa ogórka gruntowego

Dnia 28 lipca w Mieleszynie odbyło się spotkanie zorganizowane przez firmy Rijk Zwaan Polska i Yara Poland oraz Grupę Producentów Warzyw „Chrobry” pod hasłem „Nowoczesna uprawa i nawożenie ogórka gruntowego”. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Pogoda dopisała, a goście, którzy przybyli tego dnia do Mieleszyna, mieli okazję nie tylko obejrzeć profesjonalną uprawę ogórka partenokarpicznego, lecz również porozmawiać indywidualnie z ekspertami oraz wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Przedstawiciel firmy Rijk Zwaan Marcin Pawlak przedstawił jak wygląda sytuacja uprawy ogórka gruntowego na świecie, podkreślając, iż w Europie coraz więcej producentów decyduje się na wprowadzanie nowoczesnych technologii uprawy. Jednak w Polsce sytuacja wygląda nieco inaczej – mimo dużej liczby gospodarstw uprawiających ogórki gruntowe, dominują uprawy niskonakładowe, na których uprawiane są odmiany o przewadze kwiatów żeńskich. Aby uprawy Polskich producentów były równie zyskowne, niezbędne byłoby inwestowanie w nowoczesne technologie oraz wprowadzanie do uprawy odmian partenokarpicznych.

Typ ogórków partenokarpicznych przeznaczony jest do uprawy bezpośrednio w gruncie, również pod agrowłókniną. W przeciwieństwie do ogórków o przewadze kwiatów żeńskich, ogórki partenokarpiczne nie wymagają zapylenia przez pszczoły, co wpływa na podwyższenie plonu. Wyróżniają się one również otwartym pokrojem roślin, co znacznie ułatwia zbiór. Co również istotne owoce ogórków partenokarpnych mają małą komorą nasienną, pozbawione są goryczki oraz wyrównane są wielkością i nie przerastają co sprawia, że stanowią bardzo dobry surowiec dla przetwórców. Duża ich zaletą jest również odporność na mączniaka prawdziwego i parcha dyniowatych.

Po zakończonym wykładzie zebranych gości przewieziono autokarami na pole pana Marka Garbatowskiego należącego do Grupy Chrobry, gdzie można było zobaczyć odmianę ogórka partenokarpnego Liszt RZ F1.

Ze względu na duże wymagania, jego ciepłolubność i wrażliwość na wiatr, Grupa Chrobry jako profesjonalny plantator stosuje w tej uprawie nowoczesne technologie czyli: czarne folie, nawadnianie kropelkowe i fertygację, agrowłókniny oraz zbiór „samolotem”, co w konsekwencji przekłada się na wysoki zbiór.

Istotne w uprawie partenokarpicznej ogórka jest, aby nie spóźnić się z pierwszym zbiorem, ponieważ pierwsze dwa zbiory pobudzają roślinę do równomiernego tworzenia nowych zawiązków. A zbiór wszystkich owoców powinien odbywać się co 2 do 4 dni, w zależności od przebiegu pogody. Należy również pamiętać, aby przy zbiorze nie pomijać pojedynczych owoców, ponieważ ich dalszy wzrost mocno osłabi całą roślinę. – mówi Marcin Pawlak.

Regularny zbiór wraz z odpowiednim nawożeniem i nawadnianiem ma znaczący wpływ na wysoki plon uprawy.

Podczas spotkania, Wojciech Kopeć z firmy Yara Poland, zaprezentował zasady nawożenia ogórka w uprawie polowej. Prelegent przedstawił znaczenie wapnia w uprawie warzyw i jak ważne jest jego uzupełnienie nawozami zawierającymi w pełni rozpuszczalny w wodzie wapń, jak również zaprezentował zalety nawozów sprawdzającego się w uprawie warzyw: saletry wapniowej – YaraLiva Nitrabor, saletry potasowo wapniowej – Unika Calcium, bezchlorkowego nawozu wieloskładnikowego zawierającego aktywny fosfor –YaraMila Complex. Podczas lustracji plantacji można było zaobserwować efekty fertygacji  przygotowanej na podstawie indywidualnych zaleceń uwzględniających analizy gleby oraz wody wykonanej przy użyciu całkowicie  rozpuszczalnych w wodzie nawozów: YaraLiva Calcinit oraz  Superba.

Następnym punktem programu była wizyta w sortowni Grupy Chrobry, gdzie przybyli goście mogli sami zobaczyć cały proces technologiczny, gdzie w profesjonalny sposób przygotowuje się warzywa do sprzedaży po ich uprzednim posortowaniu, schłodzeniu i zapakowaniu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności