Nowelizacja ustawy w sprawie ochrony roślin

W ubiegły piątek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie roślin. Reguluje ona wiele zagadnień i wprowadza do polskiego ustawodawstwa przepisy unijne. N

Ustawa wprowadza m.in. zapis dotyczący strefowego monitorowania groźnych szkodników roślin. Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, może przyznać status regionu, lub danego gospodarstwa wolnego od występowania groźnych szkodników (organizmów kwarantannowych). Pozwoli to gospodarstwom produkującym na eksport na stosowanie wobec swoich plonów mniej restrykcyjnych wymagań w kwestii fitosanitarnej. Plony z takich gospodarstw będą opatrywane specjalnymi paszportami”. Oczywiście gospodarstwo takie będzie pod stałą kontrolą inspektora, jego właściciel również będzie musiał przestrzegać określonych w ustawie zasad min. Będą zobowiązani do stałej obserwacji, czy groźne szkodniki nie pojawiły się znów na plantacji.Ustawa reguluje również warunki wprowadzania do obrotu przez ministra rolnictwa środków ochrony roślin z Unii Europejskiej.
Ustawa trafiła do senackich komisji rolnictwa.

Opr. MS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności