fbpx
Strona głównaWiadomościNowelizacja ustawy jest konieczna

Nowelizacja ustawy jest konieczna

Producenci trzody chlewnej zrzeszeni w Krajowym Związku Pracodawców — Producentów Trzody Chlewnej popierają propozycje Federacji Związków Pracodawców Dzierżawców i Właścicieli Rolnych dotyczącą nowelizacji Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa.

– Dostrzegamy pilną potrzebę uregulowania wzajemnych relacji pomiędzy KOWR i podmiotami, które dzierżawią grunty rolne Skarbu Państwa. Nowe regulacje zmieniające istniejące przepisy powinny dotyczyć możliwości przedłużenia umowy dzierżawy przez podmioty, które wyłączyły 30% dzierżawionego areału na podstawie ustawy z 16 września 2011 oraz te, które tego wyłączenia nie dokonały – mówi Aleksander Dargilewicz, dyrektor zarządzający KZP – PTCH.

W ocenie hodowców trzody chlewnej obecna praktyka przedłużania umów dzierżaw na krótki okres czasu (nawet dwuletni) stosowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wprowadza dużą niepewność wśród dzierżawców zwłaszcza tych, którzy prowadzą produkcję zwierzęcą, a dzierżawiony areał niezbędny jest do zachowania pozwoleń zintegrowanych, a tym samym utrzymania produkcji.

Trwałość umów dzierżaw i przewidywalność dostępu do gruntów rolnych po ich przedłużeniu jest niezbędnym elementem planowania inwestycji oraz sprawnego regulowania zobowiązań każdego dzierżawcy. Dlatego, jak podkreśla KZP – PTCH racjonalne są propozycje przedstawione przez Federację Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych aby wprowadzić minimalny okres przedłużania umowy dzierżawy na 10 lat dla podmiotów, które wyłączyły 30% areału.

Zdaniem producentów trzody chlewnej w przypadku podmiotów, które nie wyłączyły 30% dzierżawionego areału, zwłaszcza z powodu prowadzonej produkcji zwierzęcej, minimalny okres przedłużenia umowy dzierżawy powinien wynosić również 10 lat, pod warunkiem wyrażenia zgody na wyłączenie od 40% do 50% dzierżawionego areału.

– Pilne uregulowanie przepisów dotyczących umów dzierżaw jest niezbędnym elementem zaufania pomiędzy Skarbem Państwa i dzierżawcami, zachowania bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz dbałości o powierzone mienie – podsumowuje Dargilewicz.

Źródło: KZP – PTCH

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.