Nowelizacja mleka

Znamy już pierwsze szczegóły nowelizacji ustawy mlecznej. Rząd proponuje na dwa lata znieść kary za przekroczenie limitów oraz zachęcić młodych rolników do rozwijania produkcji. N

W rozpoczętym właśnie sezonie mlecznym do rozdysponowania jest, aż 350 tysięcy ton mleka. To między innymi efekt zwiększenia o 2% kwot mlecznych w całej Wspólnocie. Możliwości rozwijania produkcji są więc bardzo duże.
Aby zachęcić do tego rolników rząd chce zlikwidować kary za przekroczenie indywidualnego limitu. Obecnie rolnik płaci 20 groszowe zaliczki, które są zwracane tylko wtedy jeżeli nie ma przekroczenia kwoty narodowej.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: warto zawiesić przynajmniej na dwa lata pobieranie opłat za nadprodukcję.
Resort rolnictwa chce także tak zmienić przepisy, aby stworzyć szybką ścieżkę rozdysponowania 350 tysięcy ton rezerwy. Szczególne preferencje mają dotyczyć młodych rolników. Obecne przepisy mówią, że o kwotę z rezerwy może się starać tylko ten rolnik, który przekroczył indywidualny limit o przynajmniej 500 kilogramów mleka, ale nie więcej niż 20 tysięcy.

W nowelizacji ustawy mlecznej ma się znaleźć zapis, który mówi, że dla osób do 40 roku życia górny limit może wynieść 50 tysięcy kilogramów.

Witold Katner/Agrobiznes – TVP 1
foto: wrp.pl

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj