fbpx
Strona głównaPozostałeNowela w sprawie ONW

Nowela w sprawie ONW

Rolnicy, którzy przekazali część gospodarstwa razem ze zobowiązaniem z tytułu wsparcia obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), będą mieli 60 dni na poinformowanie o tym fakcie Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. N

Możliwość złożenia takiego oświadczenia dotyczy rolników, którzy przekazali zobowiązanie ONW przed wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 25 kwietnia 2006 r. nowelizującego rozporządzenie z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Termin 60 dni na złożenie oświadczenia liczony będzie od momentu wejścia w życie tej nowelizacji (od 4 maja 2006 r.)

Zgodnie z nowelizacją, osoba, która przejęła gospodarstwo wraz ze zobowiązaniem ONW, składa oświadczenie, w którym stwierdza, że od przejęcia gospodarstwa do dnia złożenia oświadczenia prowadziła na tych działkach działalność rolniczą zgodnie z zasadami zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Tylko po złożeniu oświadczenia rolnicy, którzy przekazali część gruntów wraz ze zobowiązaniem ONW, nie będą musieli zwracać Agencji pobranej wcześniej płatności z tego tytułu.

Nowe regulacje wydłużają do 31 maja 2006 r. (o jeden miesiąc) termin wydawania decyzji administracyjnych w sprawie przyznania pomocy finansowej za 2005 r. w ramach ONW. Zmiana terminu związana jest z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych czynności polegających na przyjęciu i weryfikacji złożonych oświadczeń. Nie wpłynie natomiast na termin wypłacania płatności ONW, gdyż ten się nie zmienia: dla decyzji o przyznaniu płatności za 2005 r. jest to 30 czerwca 2006 r.


Źródło: Iwona Musiał
Rzecznik Prasowy ARiMR

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.