Nowela w sprawie ONW

Rolnicy, którzy przekazali część gospodarstwa razem ze zobowiązaniem z tytułu wsparcia obszarów o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW), będą mieli 60 dni na poinformowanie o tym fakcie Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. N

Możliwość złożenia takiego oświadczenia dotyczy rolników, którzy przekazali zobowiązanie ONW przed wejściem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z 25 kwietnia 2006 r. nowelizującego rozporządzenie z 14 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na wspieranie działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Termin 60 dni na złożenie oświadczenia liczony będzie od momentu wejścia w życie tej nowelizacji (od 4 maja 2006 r.)

Zgodnie z nowelizacją, osoba, która przejęła gospodarstwo wraz ze zobowiązaniem ONW, składa oświadczenie, w którym stwierdza, że od przejęcia gospodarstwa do dnia złożenia oświadczenia prowadziła na tych działkach działalność rolniczą zgodnie z zasadami zwykłej dobrej praktyki rolniczej.

Tylko po złożeniu oświadczenia rolnicy, którzy przekazali część gruntów wraz ze zobowiązaniem ONW, nie będą musieli zwracać Agencji pobranej wcześniej płatności z tego tytułu.

Nowe regulacje wydłużają do 31 maja 2006 r. (o jeden miesiąc) termin wydawania decyzji administracyjnych w sprawie przyznania pomocy finansowej za 2005 r. w ramach ONW. Zmiana terminu związana jest z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych czynności polegających na przyjęciu i weryfikacji złożonych oświadczeń. Nie wpłynie natomiast na termin wypłacania płatności ONW, gdyż ten się nie zmienia: dla decyzji o przyznaniu płatności za 2005 r. jest to 30 czerwca 2006 r.


Źródło: Iwona Musiał
Rzecznik Prasowy ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności