fbpx

Nowe zasady pomocy pogodowej za zniszczone plony

Wprowadzenie przepisów regulujących warunki udzielania pomocy dla rolników, w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu – przewiduje projekt zmian w rozporządzeniu.

Samasz loteria - baner

Zmiana rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.) ma na celu:

  • wydłużenie terminu naboru wniosków o pomoc dla kół gospodyń wiejskich,
  • wprowadzenie przepisów regulujących ogólne warunki udzielania pomocy dla producenta rolnego, w którego gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

W związku z brakiem możliwości uruchomienia naboru wniosków o pomoc dla kół gospodyń wiejskich, chodzi o bon frekwencyjny i upływem z dniem 20 września br. terminu składania wniosków o tę pomoc, nastąpi jego wydłużenie do 29 listopada.

Pomoc z powodu zniszczenia plonów na skutek zmian pogodowych

Zgodnie z danymi wojewodów szkody w wysokości co najmniej 30% spowodowane w wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wystąpiły na powierzchni blisko 150 tys. ha (z wyłączeniem szkód spowodowanych przymrozkami wiosennymi i majowym gradem w uprawach sadowniczych).

Po zmianach o pomoc będą mogli ubiegać się rolnicy:

  • którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
  • będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia 2022/2472;
  • w których gospodarstwie rolnym powstały szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, które zostały oszacowane przez komisję i które spowodowały szkody w wysokości powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej.

Pomoc nie będzie przysługiwać producentowi rolnemu do powierzchni, do których otrzymał pomoc na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.

Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego, na wniosek tego producenta rolnego złożony na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej do 15 listopada br.

Wniosek o pomoc będzie zawierał wyłącznie dane pozwalające na identyfikację producenta rolnego. Natomiast do wniosku producent będzie zobowiązany dołączyć:

1) kopię protokołu oszacowania szkód, sporządzonego przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód, lub

Syngenta - baner corner

2) kopię polisy ubezpieczeniowej potwierdzającej zawarcie umowy ubezpieczenia upraw rolnych.

Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn, powierzchni uprawy, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych i huraganu oraz stawki pomocy, która będzie zróżnicowana w zależności od wysokości szkód i będzie wynosić od 3000 do 1000 zł.

Wysokość pomocy nie będzie mogła przekroczyć:

1) 80% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej;

2) 90% kwoty obniżenia dochodu z produkcji rolnej –– dla gospodarstw rolnych położonych

na obszarach z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami określonymi w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Pomoc będzie pomniejszana o 50% jeżeli producent rolny nie posiada ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym.

Pomoc ma na celu udzielenie pomocy poszkodowanym producentom rolnym w opłaceniu podatku rolnego za 2024 r. Dlatego też będzie udzielana w wysokości równowartości III i IV raty podatku rolnego za 2024 r. w przypadku producentów rolnych, w których gospodarstwie rolnym szkody spowodowane wystąpieniem w 2024 r. gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych, huraganu w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

 

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.