IOR-PIB informuje, że w tym roku na terenie województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i podkarpackiego odnotowano przypadki występowania bakterii patogenicznych na roślinach, które dotychczas nie były ich gospodarzami.
W ostatnim czasie obserwujemy wzrost zagrożenia ze strony patogenów bakteryjnych, które pojawiają się na nowych roślinach żywicielskich. Powodem są zmieniające się warunki klimatyczne.
- groch, soja, dereń – wykryto obecność Pantoea agglomerans, bakterii powodującej choroby m.in. kukurydzy, gryki, sorga i cebuli;
- soja – pojawiła się bakteria Pantoea ananatis, znana z atakowania innych roślin, ale po raz pierwszy wykryta na soi;
- kukurydza – stwierdzono obecność Kosakonia cowanii, patogenu dotychczas znanego z porażania soi;
- pomidor – wykryto bakterię Enterobacter cloaceae subsp. dissolvens, dotąd nienotowaną na pomidorze, ale atakującą inne rośliny jak kukurydza, cebula czy ryż;
- zatrwian – zidentyfikowano obecność Pseudomonas syringae, bakterii patogennej dla ponad stu gatunków roślin, ale nieobserwowanej wcześniej na zatrwianie.
Przy ocieplającym się klimatem, w warunkach zwiększonej wilgotności wzrasta ryzyko zmiany zakresu gospodarzy przez różne gatunki bakterii patogenicznych dla roślin uprawnych. Niektóre bakterie, które w normalnych warunkach są niegroźne, mogą stać się patogenami w sprzyjających warunkach środowiskowych, prowadząc do strat w plonach, czytamy w komunikacie IOR-PIB.
W ostatnich latach obserwuje się występowanie patogenów bakteryjnych roślin wykrywanych na coraz to nowych roślinach żywicielskich. Jak dotąd są to jedynie przypadki pojedynczych ognisk chorobowych. Jednak musimy liczyć się z tym, że będziemy stwierdzać patogeny na roślinach, które dotychczas nie były w ich kręgu zainteresowania.
Wg IOR-PIB występowanie wymienionych gatunków bakterii stwarza zagrożenie dla upraw roślin, ponieważ może znacząco utrudnić, lub wręcz uniemożliwić realne oszacowanie ryzyka fitosanitarnego, a w konsekwencji zastosowania odpowiedniego programu ochrony. Co gorsza objawy chorób powodowanych przez te bakterie nie są specyficzne i mogą być łatwo mylone z chorobami grzybowymi lub z objawami niedoborów pokarmowych czy działania niekorzystnych warunków środowiska.