fbpx
Strona głównaTechnikaNowe rozwiązania w pługach Kvernelanda

Nowe rozwiązania w pługach Kvernelanda

Kverneland wprowadza nowe modele pługów. Jak zapewnia producent, pługi te zapewniają bezpieczeństwo i duży komfort podczas pracy w polu i w transporcie. Czym cechują się nowe modele, czyli zawieszane: 2300, 3300, 3400 (zawieszane; 3-7 korpusów) i półzawieszany 6300 (5-8 korpusów)?

Skrętna belka zaczepowa 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo operatora i otoczenia maszyny podczas transportu, pług zachowuje się jak jednoosiowa przyczepa. Punkt obrotu dla zestawu ciągnik/pług znajduje się w jego centralnej części. Dzięki temu podczas pokonywania zakrętów pług nie wychyla się poza obrys ciągnika. Skrętna belka zaczepowa jest wyposażeniem opcjonalnym.

Opływowe słupice

Aby zapewnić wydajną orkę na polach z dużą ilością resztek pożniwnych lub na polach z międzyplonami w nowych modelach pługów zastosowano opływowe słupice z prześwitem zwiększonym do 80 cm.

Aby ograniczyć ilość spawów i zwiększyć wytrzymałość nowe słupice są wstępnie ukształtowane. Tak jak słupice Auto-reset stosowane do tej pory, nowe słupice są puste w środku. Zmniejsza to wagę pługa i przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na uciąg i mniejsze zużycie paliwa.

Łatwy sposób zmiany nacisku w zabezpieczeniu resorowym

Aby umożliwić szybkie przygotowanie pługa do pracy w różnych warunkach glebowych, opracowano nowy sposób montażu lub demontażu piór resora. Wystarczy odkręcić dwie plastikowe nakrętki. Całe zabezpieczenie resorowe jest bezobsługowe.

Centralna regulacja przedpłużków

Dzięki centralnej regulacji w łatwy sposób można ustawić przedpłużki na odpowiedniej głębokości. Pozycja lewego i prawego przedpłużka jest regulowana jednocześnie. Taki sposób regulacji pozwala zaoszczędzić czas i gwarantuje wysoką jakość orki. Aby umożliwić prace w różnych warunkach glebowych za pomocą jednej śruby można regulować również kąt pracy przedpłużków. Dostępne są przedpłużki zwykłe lub kukurydziane oraz listwy ścinające. Pługi można również wyposażyć w kroje talerzowe gładkie lub karbowane o średnicy 18” (45 cm) lub 20” (50 cm).

Siłownik z funkcją pamięci dla koła kopiującego

Zastosowanie koła z hydrauliczną regulacją głębokości pozwala wyeliminować powstawanie „trójkątów” podczas unoszenia i opuszczania pługa na uwrociach. Dzięki zastosowaniu siłownika z funkcją pamięci po obrocie pługa koło powraca do wcześniej ustawionej głębokości orki. To rozwiązanie ma kilka korzyści agronomicznych: wyeliminowanie podwójnej orki na uwrociach, lepsza kontrola nad chwastami, lepsze przygotowanie gleby do siewu na uwrociach dzięki uzyskaniu dobrze wyrównanej powierzchni gleby.

Koła zamontowane z tyłu lub z boku ramy

W zawieszanych modelach pługów dostępne jest koło montowane z tyłu pługa (wysoka jakość orki i dobre dociążenie tylnej osi ciągnika) lub koło montowane z boku ramy (wygodna orka przy krawędziach pól lub przeszkodach). Gdy szerokość orki przekracza 16” (40 cm) koło zamontowane z boku ramy (10.0/75-15.3) mieści się w obrysie orki. Koło montowane z boku ramy jest dostępne dla pługów z 5 lub 6 korpusami. Koło to może współpracować ze skrętną belką zaczepową. Zastosowanie nowego mechanizmu obrotowego zapewnia płynny ruch koła podczas obrotu pługa i zwiększa komfort operatora. Koła mogą być wyposażone w regulację mechaniczną lub hydrauliczną.

Duże koło zamontowane z tyłu – Kverneland 6300

Koło o dużym rozmiarze (440/80×24) zamontowane z tyłu pługa zapewnia dużą stabilność podczas orki. Taka pozycja koła przekłada się również na dobre dociążenie tylnej osi ciągnika. Wydajność orki wzrasta, a zużycie paliwa i elementów roboczych zmniejsza się, dzięki czemu maleją koszy orki. Zastosowanie koła o dużym rozmiarze ma również korzyści agronomiczne. Duże koło to mniejsze zagęszczenie gleby i lepsza jej struktura. W dodatku konstrukcja głowicy ogranicza przenoszeniu dużych obciążeń na TUZ ciągnika podczas orki i w transporcie, co zwiększa żywotność ciągnika.

Źródło: Kverneland

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.