fbpx
Strona głównaFirmy i produktyNowe rozwiązania cyfrowe Syngenta. Rolnictwo przyszłości wkracza na pola

Nowe rozwiązania cyfrowe Syngenta. Rolnictwo przyszłości wkracza na pola

Syngenta stawia na rozwój rolnictwa cyfrowego i precyzyjnego, które pomoże producentom rolnym dostosować się do wymogów Europejskiego Zielonego Ładu.

Podczas międzynarodowej konferencji Cropwise Camp w Warszawie, firma zaprezentowała przedstawicielom branży rolnej swoje najnowsze narzędzia do efektywnego zarządzania gospodarstwem. Dzień wcześniej odbyło się spotkanie prasowe, na którym dyskutowano o zmianach czekających rolnictwo i zaangażowaniu firmy w nadchodzącą transformację.

Według Syngenty rolnictwo przyszłości musi wspierać cele klimatyczne Europy. Musi być także odporne na szereg zagrożeń, takich jak zmiany klimatyczne, rosnące wymagania konsumentów, czy skomplikowane otoczenie prawne, do których ostatnio dołączyły m.in. wojna prowadzona przez Rosję w Ukrainie i wysoka inflacja. Odpowiedzią na te wyzwania jest m.in. rolnictwo regeneracyjne i rozwój technologii cyfrowych, które znalazły się w centrum uwagi Syngenty.

Firma stawia na narzędzia i usługi, które pomogą zarządzać gospodarstwami w sposób bardziej efektywny i zrównoważony, a tym samym poprawić ich rentowność i zredukować wpływ na środowisko – wskazywali Sylwia Kańtoch, dyrektorka Działu Nasion i Dariusz Sip, dyrektor Działu Środków Ochrony Roślin i prezes zarządu Syngenta Polska.

Cropwise Operations – kompleksowe rozwiązanie dla produkcji rolnej

Platformę Cropwise Operations zaprezentowali Dmytro Shemet, CEO Cropwise Operations i Dominik Szymborski, ekspert Syngenty ds. rolnictwa cyfrowego. Narzędzie (wcześniejsza nazwa Cropio) rozwijano od 2013 roku, w 2019 roku trafiło Syngenta Group i wówczas za pomocą tej platformy zarządzanych było około 6 mln ziemi uprawnej. Obecnie  jest to już 42 mln ha, co przekłada się na 31 tys. użytkowników, 95 tys. zintegrowanych z platformą maszyn, 2,6 mln wykonanych raportów lustracyjnych, 689 tys. pól i aż 5,7 mln zarejestrowanych prac polowych.

Cropwise Operations to kompleksowy system do zarządzania gospodarstwem (z ang. FMS – farm management system). Umożliwia zdalne monitorowanie pól przy pomocy danych satelitarnych, prowadzenie dokumentacji pola, integrację z innymi systemami (ERP, SAP) i urządzeniami (stacje pogodowe, maszyny rolnicze).

System w czasie rzeczywistym informuje o warunkach panujących na polach i stanie upraw poprzez określenie poziomu wegetacji i identyfikację obszarów problematycznych. Wszystkie informacje o gospodarstwie można eksportować, m.in. w formie arkuszy kalkulacyjnych (Microsoft Excel).

Dostępny na platformie moduł telematyki umożliwia integrację z systemem monitorowania transportu i pozwala kontrolować: wszystkie maszyny pracujące na polach, efektywność wykonywanej pracy, planować zadania dla każdej maszyny z osobna, a także otrzymywać automatyczne alerty w sytuacjach takich jak praca maszyny bez przydzielonego zadania, przekroczenie prędkości, utrata sygnału GPS i wiele innych.

W tym sezonie chce udostępnić platformę Cropwise Operations ma być udostępniona polskim rolnikom.

Cropwise Seed Selector – wybór nasion kukurydzy dostosowanych do lokalnych potrzeb

Seed Selector to narzędzie pomagające w doborze właściwej odmiany. Na początek Synggenta oferuje takie rozwiązanie dla kukurydzy, z czasem wprowadzać będzie kolejne gatunki upraw.

– Rekomendacja przygotowana przez Seed Selector jest „skrojona na miarę” wybranego pola i dostosowana do występujących na nim warunków glebowych – wyjaśniał Łukasz Bojkowski, dyrektor marketingu Działu Nasion.

Narzędzie opiera się na kilku bazach danych, a jedną z nich są wyniki doświadczeń polowych, których dotychczas zgromadzono ponad 22 tys. oraz 251 tys. obserwacji. Seed Selector wykorzystuje także historyczne dane pogodowe z ostatniego 20-lecia i satelitarną analizę danych glebowych. Dzięki temu w kilku prostych krokach można uzyskać informację o rekomendowanej odmianie kukurydzy firmy Syngenta, dostosowanej jednocześnie do warunków klimatycznych panujących na danym polu.

Rekomendacje na podstawie Seed Selector można uzyskać kontaktując z doradcami ds. nasion Syngenty lub poprzez formularz kontaktowy na stronie cropwise.com. W przyszłym sezonie firma planuje wprowadzenie wersji ogólnodostępnej, dla każdego rolnika.

Interra Scan – skanowania gleby

Syngenta przedstawiła również usługę Interra Scan, opartą na nowej technologii skanowania gleby. Technologia zapewnia precyzję, uwzględniającą 800 punktów referencyjnych na hektar. Jak wyjaśnił Mark Hall, dyrektor ds. rolnictwa zrównoważonego w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie przyrównał tę technologię do kompletnej oceny stanu zdrowia człowieka.

Interra Scan to jest narzędziem do analizowania gleby pod kątem zawartości makro- i mikroskładników, pH, tekstury gleby, w tym próchnicy, oraz innych parametrów: zdolności wymiany kationów, dostępności wody dla roślin, wzniesienia n.p.m., oznaczania węgla organicznego i aktywnego. Ten ostatni parametr ma znaczenie w przypadku kredytów węglowych, które po wprowadzeniu zharmonizowanej na poziomie Unii Europejskiej metodologii i certyfikacji handlu kredytami węglowymi staną się istotnym elementem rolnictwa.

Interra Scan skanując glebę dostarcza 25 map informacji o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają dobrać optymalną dawkę wysiewu nawozów, wapna czy nasion.

– Oznacza to, że nie musimy traktować całego pola w ten sam sposób. Możemy na podstawie takiego skanu świadomie zdecydować co dokładnie zastosować, gdzie i w jakiej ilości. Można zatem tworzyć plany nawozowe, stanowiące jeden z elementów ekoschematu „Rolnictwo węglowe” – Katarzyna Łapińska, menedżer ds. marketingu.

Wszystkie funkcje Interra Scan dostępne są na specjalnej platformie, która umożliwia użytkownikom łatwe dopasowanie map i zaleceń do indywidualnych potrzeb. Kolejną zaletą platformy jest kompatybilność tych map z większością maszyn dostępnych na rynku.

Usługę skanowania gleby zamówić można na stronie Syngenta, niebawem także za pośrednictwem internetowego sklepu firmy, który działa już sprawnie od półtora roku. Obok ww. znajdziemy tam środki ochrony roślin, nasiona upraw polowych i produkty biologiczne do stosowania w rolnictwie.

– Dzięki dostawie bezpośrednio z magazynu firmowego czas realizacji zamówienia wynosi najczęściej zaledwie jeden dzień roboczy – mówił Tomasz Cichocki, ekspert ds. rolnictwa cyfrowego.

Cropwise Camp – międzynarodowe spotkanie

Cropwise Camp – spotkanie rolników z Polski oraz zagranicy oraz wielu przedstawicieli branży rolnej zgromadziło blisko 400 uczestników i odbyło się dnia następnego po konferencji prasowej. W całości poświęcone było wykorzystaniu nowoczesnych technologii w rolnictwie i stanowiło okazję do merytorycznej wymiany informacji i doświadczeń na ich temat. Uczestnicy poznali zarówno nowe, rozbudowane funkcje Cropwise Operations, dostępne od sezonu 2023, jak i wcześniej wdrożone funkcjonalności. Firma zaprezentowała także narzędzia Seeds Selector i Interra Scan.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.