fbpx

Nowe rejestracje Syngenta w ochronie rzepaku

Syngenta szykuje nowe propozycje dla producentów rzepaku. Do końca 2012 roku firma spodziewa się rejestracji nowego fungicydu – AMISTAR XTRA 280 SC do ochrony rzepaku oraz planuje rejestrację nowego insektycydu do zwalczania słodyszka w rzepaku – Plenum 50 WG.

AMISTAR XTRA 280 SC to nowy fungicyd do ochrony upraw rzepaku przed chorobami, które występują w okresie kwitnienia. Zakres rejestracji będzie obejmował ochronę przed:
– zgnilizną twardzikową,
– czernią krzyżowych,
– szarą pleśnią .
Dwie substancje aktywne preparatu AMISTAR XTRA 280 SC to: azoksystrobina, w dawce 200 g/l oraz cyprokonazol, w dawce 80 g/l. Azoksystrobina (z grupy strobiluryn) chroni rzepak zapobiegawczo i długotrwale przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych i szarą pleśnią, natomiast cyprokonazol działa interwencyjnie na zgniliznę twardzikową i czerń krzyżowych. Dlatego też AMISTAR XTRA powinien być stosowany zapobiegawczo lub interwencyjnie z chwilą wystąpienia pierwszych objawów chorób, od początku do końca fazy kwitnienia (BBCH 61-69) w dawce 0,8-1 l/ha.
Syngenta zapowiada, że preparat powinien być dostępny w Polsce już wiosną 2013. Według niezależnych badań Związku Producentów Rzepaku, AMISTAR XTRA zapewnia efekt zieloności rzepaku i poprawia plonowanie nawet w przypadku braku porażenia chorobami. W Czechach oraz na Słowacji Amistar Xtra jest już z sukcesem stosowany od kilku sezonów, uzyskując najlepsze efekty w ochronie przed zgnilizną twardzikową oraz przynosi najwyższy zwrot z inwestycji.

Druga nowość w ofercie Syngenta to nowy insektycyd do zwalczania słodyszka w rzepaku – Plenum 50 WG. Środek będzie w sprzedaży już od wiosny 2013 r.
Preparat oparty jest na substancji aktywnej o nazwie pimetrozyna, należącej do grupy chemicznej pirydyn azometyn. Substancja ta nie była jak dotąd stosowana w rzepaku w Polsce. Ma to istotne znaczenie w sytuacji uodparniania się słodyszka na preparaty z dotychczas stosowanych grup chemicznych. Plenum 50 WG działa na słodyszka kontaktowo oraz żołądkowo. Natomiast w roślinie przemieszcza się systemicznie. Pimetrozyna wywołuje u słodyszka rzepakowego objawy bezwładu oraz utraty koordynacji kontroli i poruszania odnóżami, przez co uniemożliwia żerowanie i owady giną w krótkim czasie. Środek stosuje się po wystąpieniu szkodnika w okresie od zielonego do żółtego pąka (BBCH 51 – 59), w dawce 150 g/ha. Preparat Plenum 50 WG charakteryzuje się długim okresem działania i utrzymuje skuteczność w bardzo szerokim zakresie temperatur. Plenum jest już szeroko stosowane przez producentów rzepaku w Niemczech, Czechach i na Litwie.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.