Nowe przepisy KRUS

Wraz z nowym rokiem wchodzi nowa ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Wraz z początkiem stycznia 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 15 maja 2015 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Zmiany dotyczą trybu i formy wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy.

Od teraz  zasadą będzie elektroniczna forma zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy, jednak forma papierowa również będzie obowiązująca. Sposób wystawiania nowych zaświadczeń będzie obowiązywał do końca 2017 roku.

Lekarz może wystawić zwolnienie w formie papierowej  na formularzu ZUS – ZLA (tak jak dotychczas), albo wypełnione i wydrukowane z systemu teleinformatycznego, lub wydrukowane z systemu teleinformatycznego, a następnie wypełnione ręcznie. W związku z powyższym, rolnik lub domownik, który zachoruje powinien poprosić lekarza o wystawienie zaświadczenia lekarskiego w formie papierowej, które następnie należy dostarczyć do KRUS, aby otrzymać zasiłek chorobowy.

Od początku 2018 r. dla ubezpieczonego w KRUS rolnika zaświadczenie lekarskie będzie wystawione już tylko w formie elektronicznej. Dzięki temu, nie będzie już obowiązku dostarczanie zaświadczenia do kasy, ponieważ wpłynie ono automatycznie do KRUS w formie elektronicznej.

Renata Struzik, źródło: KRUS
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności