fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeNowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego

Nowe przepisy dotyczące rolnictwa ekologicznego

W naszym Parlamencie trwają prace nad wprowadzeniem nowych przepisów dotyczących rolnictwa ekologicznego. Senat z 11 poprawkami (głównie natury legislacyjnej ) przyjął rządowy projekt ustawy o rolnictwie ekologicznym i produkcji.

Jak ustaliliśmy jedna z zaproponowanych przez senatorów zmian merytorycznych wyłącza z kontroli urzędowej podmiot, który przestał być producentem ekologicznym. Inna wprowadza alternatywny warunek (tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub inny równorzędny albo dyplom z dziedziny nauk rolniczych, o żywieniu lub weterynaryjnych oraz co najmniej jednoroczny staż pracy u producenta ekologicznego lub w jednostce certyfikującej), którego spełnienie uprawnia osobę do uzyskania wpisu w rejestrze inspektorów rolnictwa ekologicznego.

Nowa ustawa dostosowuje polskie prawo do unijnych przepisów. Określa kompetencje organów dotyczące systemu kontroli i nadzoru nad produkcją ekologiczną, wprowadza ułatwienia dotyczące stosowania nawozów dopuszczonych w innych państwach Unii Europejskiej i Turcji.

Jak podaje Kancelaria Senatu RP będzie je można łatwiej sprowadzać do Polski, co powinno zwiększyć ich dostępność dla rolników ekologicznych. Ustawa przewiduje  te wyższe stawki wsparcia dla rolników ekologicznych stosujących nasiona ekologicznej jakości. Nie minister rolnictwa, a główny inspektor Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych będzie miał uprawnienia do kontroli certyfikacji produkcji ekologicznej, wydawania decyzji i poleceń, służących zapewnieniu prawidłowej realizacji zadań jednostek certyfikujących.

Dowiedzieliśmy się też, że ustawa wprowadza dotkliwe kary za zamieszczanie w reklamie lub opisie handlowym produktu niespełniającego wymagań przepisów o rolnictwie ekologicznym, oznaczeń odnoszących się do produkcji ekologicznej, aby zwiększyć ochronę konsumentów i producentów przed nieuczciwymi praktykami.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.