Nowe prasy New Holland

Podczas spotkania majowego w Grajewie na Podlasiu, firma New Holland zaprezentowała swoje nowości w segmencie pras. Pokazy odbyły się we współpracy z dilerem marki – Adler Agro oraz Jarosławem Pieńczykowskim, gospodarującym na 120−hektarowym  areale. Na polu pokazowym pana Pieńczykowskiego, w pokazach dynamicznych wzięły udział modele Roll Baler 125 Combi oraz BR6090 CropCutter, zaś statycznie można było obejrzeć Roll−Belt 150 CropCutter i BR120 Utility.

W strukturze zasiewów, w swoim gospodarstwie Jarosław Pieńczykowski przeznacza 30 hektarów na łąki, 35 ha na kukurydzę, a pozostałość to mieszanki.  Gospodarstwo Pana Jarosława posiada 250 sztuk bydła, z czego 100 sztuk to krowy dojne o wydajności 7,8 tys. litrów mleka rocznie. Takie właśnie gospodarstwa potrzebują wydajnych i nowoczesnych rozwiązań, które spełnią oczekiwania i wysokie wymagania technologiczne ich właścicieli.

Pierwszą zaprezentowaną przez New Holland prasą był Roll Baler 125 Combi. Maszyna posiada nowy, szerszy podbieracz, nową opuszczaną podłogę i wyprzęganie rotora, grupowy wybór noży jak również ich automatyczne wsuwanie, gdy bela jest prawie gotowa. Prasa wyposażona jest również we wskaźniki zgniotu lewej i prawej strony, które zapewniają idealny kształt beli. W standardowym wyposażeniu jest tu magistrala ISOBUS. Całkowicie uchylne osłony boczne pozwalają na łatwy dostęp, a większy zasobnik na dodatkowe szpule i ułatwione zaopatrywanie zasobnika pozwala na płynną prace bez zbędnych przerw.

Nowa opuszczana podłoga pozwala na szybkie usuwanie blokad podczas pracy, daje efekt podwójnego otwarcia – podłoga opuszcza się z przodu i z tyłu, a szerokość otwarcia wynosi do 120 mm z przodu i 70 mm z tyłu.

Wyprzęganie rotora daje rozłączenie napędu rotora i walcy formujących belę. Siłownik hydrauliczny na wyłączonym WOM powoduje wypchnięcie sworzni, następuje owinięcie beli i uzyskanie miejsca na przepchnięcie blokady.

Wybór sekcji noży wyposażony jest w dźwignię ręcznego wyboru sekwencji noży. Możliwy jest wybór wszystkich dwudziestu lub zestawu A,B – po 10 ostrzy. Każdy nóż zabezpieczony jest sprężyną.


Dyskusja z gospodarzem, Jarosławem Pieńczykowskim, na polu pokazowym.

 

Wskaźnik zgniotu beli, pokazuje poziom zgniotu beli, który określają dwa czujniki zbliżeniowe. Odczyt określany jest na podstawie odchylenia klapy. Na monitorze w kabinie pokazują się dwa wykresy zgniotu, które wskazują kształt beli.

Automatyczne wysuwanie noży następuje, gdy bela jest prawie gotowa. Zewnętrzna warstwa nie zostaje rozdrobniona, a kształt beli jest bardziej cylindryczny.

Prasa Roll Baler 125 Combi posiada również nową konstrukcję walca. Poprzednio była ona wyposażona w 4 wypusty, 2 spoiny po długości walca, a suchy materiał miał słabą przyczepność. Obecnie posiada 10 wypustów i brak spoin na powierzchni, zapewniając dobrą przyczepność i mniej strat.

Magistrala ISOBUS wyposażona jest w standardzie w monitor IntelliViewTM IV, wybór uruchamiania noży, podłogi lub podbieracza przez dotknięcie przycisku oraz funkcje obsługiwane ręcznie lub automatycznie.

Uchylne odsłony boczne w poprzedniej wersji dawały słaby dostęp serwisowy, konieczność odkręcania osłony bocznej oraz możliwość akumulacji zanieczyszczeń. Obecnie odsłony boczne są całkowicie uchylne, co daje świetny dostęp serwisowy.

Prasa posiada również większy zasobnik na dodatkowe szpule folii. W poprzedniej wersji zasobnik na folię uzupełniało się niewygodne, poza tym mieścił on tylko 8 dodatkowych szpul. Obecnie zasobnik jest na dodatkowe 10 szpul, a składana prowadnica folii ułatwia jej nakładanie.


Nowa prosta prasa BR120 Utility przeznaczona dla mniejszych gospodarstw.

 

Kolejną prasą, jaką można było zobaczyć statycznie na pokazach, był model BR120 Utility. Jest to maszyna prosta, przeznaczona do mniejszych gospodarstw. Wyposażona jest ona w wiązanie siatką, gdzie 1 rolka jest aktywna i jedna rolka zapasowa. Zgniot reguluje się ręcznie na prasie. Maszyna wyposażona jest w komorę prasowania łańcuchowo−listwową, a utrzymywanie zgniotu następuje w niej mechanicznie za pomocą haków. Dodatkowo, prasa posiada odrzutnik bel, a boczne osłony mocowane są pionowo. Model BR120 Utility wyposażony jest w system smarowania łańcuchów, podbieracz 4−listwowy z zabezpieczeniem śrubą ścinaną, podawacz widłowy i podwójne wiązanie sznurkiem.

Warto wspomnieć, że marka New Holland prowadzi również wsparcie w obszarze posprzedażowym: Harvest Masters dla kombajnów oraz Program traktorowy (jak sama nazwa wskazuje) dla traktorów. W ramach ww. wsparcia jest między innymi pakiet serwisowy − Service Pack oraz wydłużenie świadczeń gwarancyjnych – Service Plus. Przy zakupie ciągników, czy kombajnów warto dopytać o dostępność i więcej informacji na temat poszczególnych pakietów.