Nowe mierniki suszy rolniczej na Mazowszu

Na terenie województwa mazowieckiego powstanie 31 nowych stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł.

W każdym powiecie zamontowana może zostać jedna stacja meteorologiczna. Jak podkreśla Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, tego typu urządzenia umożliwią rolnikom wiarygodne udokumentowanie wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów. Ponadto będą służyć do ostrzegania przez zagrożeniami atmosferycznymi, co wpłynie na większe bezpieczeństwo mieszkańców regionu.

W ramach programu powiaty mogą liczyć na finansowe wsparcie samorządu województwa mazowieckiego w zakupie 31 stacji automatycznych wraz z wykonaniem ogródków meteorologicznych.

Zajmujący się monitoringiem suszy rolniczej Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach obecnie na terenie Mazowsza posiada jedynie 6 stacji meteorologicznych zbierających dane dotyczące suszy.

– Niestety powoduje to, że punkty pomiarowe są bardzo oddalone od miejsc objętych suszą. Im większe oddalenie, tym mniejsza dokładność danych meteorologicznych ponieważ dane dla terenu objętego suszą nie są mierzone, a wyliczane na podstawie danych uzyskanych w miejscach oddalonych nawet o 70 km. Takie rozmieszczenie sprawia, że pozyskane w ten sposób informacje nie odpowiadają faktycznej sytuacji meteorologicznej na obszarze, którego dotyczą – informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Źródło: UMWM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności