fbpx

Nowe maszyny ze stajni Maschio Gaspardo

Specjalizująca się w produkcji maszyn rolniczych do uprawy i siewu oraz sprzętu komunalnego międzynarodowa grupa Maschio-Gaspardo przygotowała na najbliższy sezon szereg nowości, które są dostępne na polskim rynku. Do jednych z nich należy innowacyjny rozsiewacz Primo oraz prasowowijarka Mondiale 120 Combi.

Zawieszane rozsiewacze Primo to typoszereg składający się z ośmiu modeli o pojemności od 1270  do 3130 l dostępne w wersji ze sterowaniem mechanicznym oraz elektrohydraulicznym. Pierwsza z nich oferuje ręczną regulacją dawki i hydrauliczne zamykanie zasuw w dnie zbiornika. Wersja zaawansowana  technicznie jest wyposażona w system wymiany danych ISOBUS, dzięki któremu maszyna może być wykorzystana w precyzyjnym nawożeniu z użyciem urządzeń GPS skonfigurowanych z mapami aplikacyjnymi. Specjalistyczne oprogramowanie powstało przy współpracy włoskiego producenta z Uniwersytetem Rolniczym w Padwie. Precyzyjna aplikacja nawozu  jest realizowana poprzez system podwójnej zasuwy ze specjalnym dozownikiem zapewniającym równomierność rozsiewania. Położenie zasuw jest zmieniane za pomocą dwóch siłowników elektrycznych otrzymujących sygnał z komputera pokładowego. W leju wylotowym znajduje się przypominająca pająka obrotowa głowica, która zapewnia prawidłową dystrybucję nawozu na tarcze.  Obszar podawania nawozu na tarcze ogranicza lejek zakończony szczotką. Rozwiązanie to zapobiega potencjalnym turbulencjom mogącym zakłócić prawidłowy tor lotu granul nawozu oraz ich uszkodzeniom.

Rozsiewacz Primo posiada dwie tarcze, które w sposób łatwy można wymieniać na inne uzyskując tym samym różne szerokości wysiewu w zakresach 12-18, 24-36 oraz 36-48 m. Dyski wyposażone w dwie łopatki obracają się z prędkością od 760 do 1050 obr./min.

Maszyny Primo wyposażono w elektroniczny system wagowy, który daje możliwość stałej kontroli dawki, a tym samym precyzji dystrybucji nawozów.

Doposażeniem rozsiewacza jest hydraulicznie uruchamiany limiter, który jest wykorzystywany w siewie granicznym niezbędnym podczas siewu wzdłuż cieków wodnych i granic pól. W zaawansowanej wersji maszyny urządzenie jest sterowane elektronicznie. W mechanicznej opcji położenie łopatek limitera jest regulowane ręcznie.

Szerokość zbiornika w pierwszych trzech modelach serii Primo wynosi 2,53 m, zaś w pozostałych maszynach 2,85 m.

Włoska prasoowijarka

Nową propozycją dla rolników pozyskujących pasze zielone jest prasoowijarka Mondiale 120 Combi. Maszyna podczas jednego przejazdu zwija bele oraz owija je folią kiszonkarską. Prasę wyróżniają duże koła o szerokim ogumieniu (600/55-26.5). Maszyna porusza się na jednej osi co w opinii producenta zapewnia zwrotność i łatwość manewrowania. Mondiale 120 jest prasą stałokomorową, w której komorę tworzy 19 walców z automatycznym systemem smarowania. Powstają w niej baloty o średnicy 1250 mm i szerokości 1220 mm. Prasę wyposażono w system docinania zbieranej masy składający się z dwóch zestawów noży. W wersji Cut (HTC) jest ich 15 zaś w opcji Ultracut (HTU) – 25.

Napędzany łańcuchem i unoszony hydraulicznie podbieracz jest wyposażony w rolkę dociskową oraz skrętne koła. Szerokość podbieracza wynosi 2,2 m. Nad podbieraczem znajdują się dwa ślimaki ściskające przydatne podczas zbioru zielonek. Podłoga podajnika jest hydraulicznie opuszczana, dzięki czemu można uwolnić zatkany materiał.

Owijanie bel w komorze prasowania jest realizowane wyłącznie siatką. Prasa posiada centralny układ sterowania smarowania łańcuchów. Część maszyny owijająca bele jest produkowana w kooperacji z fińskim producentem Elho. Owijarka z trzema rolkami podporowymi oraz podwójnym ramieniem owijającym ma dwa zasobniki na taśmy stretch o szerokości 500 lub 750 mm. Łącznie na maszynie można umieścić 8 rolek folii stretch, w tym 6 zapasowych. Uzupełnieniem owijarki jest mata wyładowcza oraz stawiacz bel.

Mondiale 120 pracuje w systemie automatycznym lub ręcznym. Takie czynności jak regulacja pozycji noży oraz automatyczne ich czyszczenie, zmiana ustawień ilości obwinięć siatki i foli a także kontrola siły zgniotu są wykonywane z kabiny dzięki terminalowi.

Mondiale 120 Combi wymaga współpracy z ciągnikiem o mocy 100-150 KM. Napęd z ciągnika jest przekazywany z WOM z prędkością 540 obr./min.

Prasa służy głównie do zbiorów podsuszonej zielonki o wilgotności od 40 do 60% z przeznaczeniem na sianokiszonkę. Można nią także zbierać  materiały słomiaste o wilgotności do 25%.

Dr inż. Jacek Skudlarski; Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

 

 

 

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.