Nowe ładowarki Manitou

Na polskim rynku są już dostępne trzy modele z nowej serii ładowarek MLT, produkowanych przez francuską firmę Manitou. Maszyny wyróżnia podwyższony komfort oraz rozwiązania techniczne przydatne dla rolnictwa.

W ubiegłym roku miała miejsce światowa premiera dziewięciu ładowarek Manitou z nowej serii NewAg. Są one oferowane w trzech wersjach wyposażenia: standardowej Classic, bogatszej Premium oraz najbogatszej Elite. Na polski rynek trafiły 3 modele maszyn. Pierwszą ładowarką jest MLT 635-130 PS+, następczyni dotychczas oferowanego modelu MLT 634. Druga maszyna – MLT 737-130 PS+ zastępuje model MLT 735. Obie maszyny są dostępne w wersji Premium i Elite. Trzecią nową maszyną dostępną jedynie w wersji Premium jest ładowarka MLT 733-105. Maszyny nowej serii NewAg mają homologację ciągnikową.

Podwyższony komfort pracy

Wszystkie modele nowych ładowarek zostały wyposażone w nowe kabiny. Mają one nieco owalny kształt, który umożliwił ich wyciszenie, jak również poprawił cyrkulację powietrza. W nowych kabinach zastosowano specjalne maty wyciszające, w wyniku czego poziom hałasu obniżono do wartości 73 dB. Maszyny wyposażono w system klimatyzacji ręcznej (wersje Premium) oraz automatycznej (Elite).

Nową kabinę wyróżnia stopień wbudowany w jej obrys oraz dwie poręcze. Rozwiązania ułatwiają wejście do kabiny oraz jej opuszczanie. Dobrą widoczność podczas pracy zapewnia jednoczęściowa szyba przednia i dachowa, nad którą w górnej części znajduje się osłona z wyprofilowanymi szczeblami. Konstrukcja osłony nie ogranicza widoczności, a jednocześnie zapobiega stłuczeniu szyby przez spadający ładunek. Widoczną zmianą w nowej kabinie są drzwi z pełną szybą opuszczaną i unoszoną elektrycznie.

Intuicyjne sterowanie maszyną

Obsługa wysięgnika, ruszanie, zatrzymanie oraz zmiana kierunku jazdy maszyny odbywa się poprzez dopasowany do kształtu ręki joystick umocowany na podłokietniku. W wersji Premium na joysticku znajdują się dodatkowo przyciski do zmiany biegów. Pozostałe funkcje są obsługiwane za pomocą przycisków znajdujących się na desce rozdzielczej i podłokietniku. Parametry pracy maszyn pokazują wyświetlacze cyfrowe Harmony (dostępny w wersji Classic i Premium) oraz Vision (wersja Elite). W tym ostatnim jest możliwość podłączenia jednej lub dwóch kamer.