fbpx
Strona głównaPozostałeNowe kwatery agroturystyczne w Puszczy Knyszyńskiej

Nowe kwatery agroturystyczne w Puszczy Knyszyńskiej

Pięć nowych kwater agroturystycznych w tym roku, kolejnych kilkanaście w roku następnym. Rolnicy Puszczy Knyszyńskiej postanowili wziąć los w swoje ręce i dobrać się do turystycznej żyły złota. Wspiera ich w tym Stowarzyszenie na rzecz Ekorozwoju Agro – Group. Organizuje szkolenia, wizyty studyjne, konsultacje i doradztwo(www.zielonaturystyka.pl).

Od czego zacząć? Formalności, wymogi, kwestie prawne. Jak zaprojektować wnętrza, zagospodarować otoczenie? Stare domy – burzyć czy adoptować? Jak skutecznie ściągnąć turystów, dopasować ofertę do ich potrzeb? Jak przyjmować gości, nie szkodząc przy tym nadto środowisku? Zakupić konie, wykopać staw, a może postawić plac zabaw? Na te i inne pytania odpowiadają eksperci: doświadczeni agroturyści, pracownicy ODR, kulturoznawcy, przyrodnicy, marketingowy i inni.

Od września 2008 roku 20 rolników – uczestników projektu Zielona agroturystyka” – poznało kwestie prawne, wymogi techniczne, różne przykłady kwater, rozwiązania proekologiczne, sposoby finansowania i tworzenia biznesplanów. 6 lutego 2009 w hotelu Branickich w Białymstoku zapoznają się z zasadami promocji i marketingu w agroturystyce pod okiem ekspertów z firmy Tomas Consulting.

<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/pieckaflowy-www.jpg align=right width=200Rozwój agroturystyki to dodatkowe źródło dochodów oraz nowe miejsca pracy dla rolników. To sposób na wykorzystanie wolnych izb w tradycyjnie obszernych zagrodach wiejskich oraz cenny zbyt na świeże produkty. Przebywanie turystów na terenach wiejskich stymuluje rozwój wiejskiej infrastruktury i zwiększa popyt na dobra i usługi nieturystyczne. Wzmożone działania na rzecz estetyki gospodarstwa, zdeterminowane obecnością turystów, podnoszą jakość życia mieszkańców. Konieczność zaspakajania różnorodnych potrzeb turystów rodzi potrzebę zespołowych działań społeczności wiejskiej. Rozwija umiejętność współpracy oraz wzmaga poczucie współodpowiedzialności i lokalnego patriotyzmu. Bezpośrednie kontakty z turystami wzbogacają osobowość mieszkańców wsi.

Zdaniem Joanny Kurzawy, Dyrektora Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, kwater na tym obszarze jest ciągle niedosyt. Te nowopowstające mają dużą szansę pozyskać klientów, którzy coraz częściej wyruszają z Białowieży na odkrywanie źródlisk, wsi i kultury Puszczy Knyszyńskiej.

Oferowane przez Stowarzyszenie Agro – Group szkolenia zostały dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a także ze środków budżetu Rzeczpospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych w ramach projektu “Zielona agroturystyka”.

Barbara Kuprel-Poźniak
barbara.kuprel@wp.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.