fbpx

Nowe kryterium selekcyjne dla bydła

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom hodowców, Centrum Genetyczne Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka opracowało indeks ekonomiczny(IE). Obecnie trwają przygotowania do udostępnienia tego użytecznego narzędzia wszystkim zainteresowanym.

Zdaniem PFHBiPM, za przełomowe należy uznać zamieszczenie w programie hodowlanym dla bydła rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej zapisu dotyczącego IE, który podkreśla że „indeks wychodzi naprzeciw hodowcom, którzy zwracają uwagę na koszty produkcji i wymierne efekty ekonomiczne w hodowli bydła mlecznego”. Istotnym wyróżnikiem IE jest to, że „wagi dla poszczególnych cech wynikają z ich uwarunkowań ekonomicznych”.

Samasz loteria - baner

– Natomiast dla hodowców najistotniejszą kwestią ułatwiającą stosowanie IE, jako nowego kryterium selekcyjnego jest fakt, że „wartości indeksu są wyrażane w polskich złotych”. Ułatwi to ocenę zysków wynikających z wyboru danego buhaja i porównania ich do ceny jego nasienia – informuje PFHBiPM.

Źródło: PFHBiPM

Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.