Nowe kombajny zbożowe od NH

Marka New Holland po raz pierwszy zaprezentowała kombajn CX6.80 podczas ekskluzywnej premiery, która odbyła się 2 sierpnia w miejscowości Mikołajowice (pow. legnicki). Spotkanie zorganizowane wspólnie z autoryzowanym dealerem marki, firmą AGROHANDEL, poświęcone było nowym kombajnom z serii CX5 i CX6, które właśnie dołączyły do stajni żółtych maszyn producenta. Czym wyróżniają się te kombajny?

Kluczowym elementem spotkania była część praktyczna, podczas której goście mieli okazję przetestować nowość: kombajn CX6.80 w czasie pracy w polu. – Głównym punktem dzisiejszej premiery były jazdy testowe nowym modelem CX6.80. Chcieliśmy pokazać gościom, jakie możliwości otwierają przed operatorem unikatowe cechy serii CX5 i CX6. Tu, na polu, mogliśmy najdokładniej pokazać doskonałe osiągi nowego kombajnu oraz opowiedzieć o tym, jak optymalizować pracę przy jego wykorzystaniu – mówi Łukasz Chęciński, marketing manager New Holland.

Podczas dynamicznej prezentacji marka pokazała także ciągniki: T6.165, T7.315, T7, T7.165S oraz prasę Roll-Belt 150 Crop-Cutter. Goście mieli również okazję przetestować system precyzyjnego rolnictwa PLM. Wszystkie maszyny zostały zaprezentowane w praktyce oraz szczegółowo omówione przez ekspertów marki. Szczególny akcent położono na możliwości wykorzystania maszyn w intensywnym okresie żniw.

Na miejscu wspomniano również o programie Harvest Masters, który od kilku lat z sukcesem już istnieje na rynku polskim. W tym roku przeszkolono już 450 demonstratorów w ramach programu. Głównym założeniem jest, aby pokazać uczestnikom, jak najlepiej i najbardziej optymalnie korzystać z kombajnów New Holland przy zachowaniu bezpieczeństwa podczas pracy.

Poprzedni sezon na rynku kombajnów w Europie był bardzo trudny. Jednak patrząc w przyszłość, od września, nowy sezon powinien być już lepszy – podsumował rynek Marco Lombardi, szef marketingu regionu EMEA CNH Industrial.

Nowe kombajny CX5/CX6

Co się zmieniło? Przede wszystkim kabina, która przeszła bardzo dużą modernizację. Jest ona bardziej przestronna, ma więcej miejsca w porównaniu do poprzedniej wersji, a co jest najbardziej istotne, to komfort pracy, który się poprawił praktycznie o 100% – mówił Wojciech Purczyński, specjalista ds. maszyn żniwnych New Holland. – Mieliśmy możliwość przetestowania kabiny, po zamknięciu drzwi było bardzo cicho, nie było słychać pracy silnika, jest tam też nowa kolumna kierownicza, nowy wziernik, dwa fotele, czy podłokietnik z nowymi funkcjami – wymieniał.

Nowa kabina Harvest Suite™ Deluxe zapewnia najwyższy komfort pracy podczas żniw zarówno nocą, jak i dniem – posiada kubaturę 3,7 m³ i przeszkloną powierzchnię 6,3 m²: to o 7% więcej niż w poprzednich modelach. Harvest Suite™ Deluxe jest największą kabiną w swojej klasie. Wyposażono ją w nowy, luksusowy fotel z pneumatyczną amortyzacją i boczną konsolą sterowania. Poziom hałasu w jej wnętrzu wynosi zaledwie 73 dB(A).

Unikatowe cechy kombajnów serii CX5 i CX6 z pięcioma lub sześcioma wytrząsaczami słomy zapewniają doskonałe osiągi przy zbiorze niezależnie od warunków polowych oraz rodzaju plonu.

Jedną z ważniejszych zmian jest system Opti-Speed™, który zwiększa wydajność separacji na wytrząsaczach o 10%. Jest to wersja opcjonalna. Współpracuje on z układem Opti-Fan™, który w tych kombajnach jest standardowym rozwiązaniem – podkreślał Wojciech Purczyński.

Dzięki dzielonemu klepisku, układom Opti-Thresh™ i Multi-Thresh™, systemowi unikatowych wytrząsaczy słomy Opti-Speed™ i wyróżnionemu nagrodami układowi Opti-Fan™, kombajny mogą pracować w każdych warunkach. Układ Opti-Thresh™ pozwala dostosować parametry robocze do stopnia dojrzałości zbóż i wielkości przerobu poprzez zmianę położenia tylnej części klepiska. Układ Multi-Thresh™ zapewnia doskonały zbiór różnych odmian zbóż i pozwala prowadzić żniwa przy różnym stopniu wilgotności uprawy roślinnej. Maszyna umożliwia ponadto bardzo sprawne przejście ze zbioru jednej uprawy roślinnej na drugą.

Nowe kombajny gwarantują wysoką czystość ziarna przy zbiorze każdej uprawy. Jest to możliwe dzięki systemowi omłotu z czterema bębnami i ekskluzywnemu kaskadowemu systemowi czyszczącemu Triple-Clean™, który zwiększa skuteczność czyszczenia na koszu sitowym o nawet 15%. – Nie zapominajmy, ze nasz kombajn już od trzech sezonów jest wyposażony w układ potrójnej kaskady, czyli nowy kosz sitowy. Wygląda to tak: odsiewacz górny – kaskada – odsiewacz dolny – kaskada – sito wstępne – kaskada – sito górne. Łopatki wentylatora zostały tak przeprojektowane, żeby doprowadzić strumień powietrza na przednią część naszego kombajnu i już od samego początku te lekkie plewy wywiewać, a ciężkie ziarno było separowane – wyjaśniał Wojciech Purczyński.

Elementy wyposażenia, takie jak np. samopoziomujący kosz sitowy Smart Sieve™ i układ Autofloat™ gwarantują wydajną prace w terenie pagórkowatym oraz na nierównych polach.

W nowych maszynach zmniejszono o 30 liczbę punktów smarnych – w tym momencie w kombajnach jest mniej łożysk, które wymagają smarowania, więc obsługa kombajnu wymaga kilkunastu minut.

W kombajnach CX5 i CX6 zastosowano zwiększające wydajność silniki firmy FPT Industrial – Cursor 9 i Nef, wykorzystujące technologię ECOBlue™ HI-eSCR w celu zapewnienia zgodności z wymogami normy Tier 4B. Ten układ obróbki końcowej spalin jest oddzielony od silnika, dzięki czemu silnik zasysa jedynie czyste, świeże powietrze. Przekłada się to na czystszą pracę jednostek napędowych, lepsze osiągi i większą oszczędność paliwa.

Sprzedaż nowych, prezentowanych podczas pokazów modeli rusza 1 września br.

Wioletta Dziedzic