Nowe inwestycje w firmie Joskin

fot. Joskin

Produkcja niezawodnego, wysokiej jakości sprzętu wymaga odpowiednich środków. Joskin ma receptę na pokonanie nawracających problemów z brakami kadrowymi i niedostatkiem miejsca w Soumagne – inwestycje.

Mimo komplikacji sanitarnych i geopolitycznych rola rolnictwa się nie zmienia, a popyt na wyroby firmy Joskin nie słabnie, musi więc ona znaleźć sposób na zwiększenie produkcji. Wobec trudności ze znalezieniem pracowników produkcyjnych, Joskin zmuszony jest postawić na maksymalną automatyzację. Niestety problem braku miejsca na rozbudowę w Soumagne po raz kolejny znajdzie rozwiązanie za granicą.

Soumagne, czerwiec 2022: To, że dla Victora Joskin, założyciela grupy nazwanej jego nazwiskiem, zaawansowane technologicznie narzędzia zajmują centralną pozycję w strukturze produkcyjnej firmy Joskin nie jest niczym nowym. Jego syn Didier, który współuczestniczy w kierowaniu przedsiębiorstwem i odpowiada za produkcję, tego nie podważa: „Chcemy oferować klientom jak najlepszą jakość, jednocześnie skracając terminy dostaw sprzętu produkowanego na zamówienie, a także mieć na stanie magazynowym niektóre serie Advantage w cenie bardziej atrakcyjnej dla odbiorców” – wyjaśnia. „W tym celu inwestujemy w najnowocześniejsze maszyny produkcyjne. Pomimo wysokich kosztów początkowych, inwestycje te skutkują poprawą jakości wyrobów i procesów produkcyjnych, a w efekcie większym zadowoleniem użytkowników.”

W 2022 roku, po (nieco) spokojniejszym okresie, jaki nastąpił wskutek wydarzeń makroekonomicznych, w Soumagne wznowiono inwestycje w maszyny produkcyjne.

Magazyn azotu 41 m3, fot. Joskin

 Przede wszystkim należy wymienić nowy zbiornik o pojemności 41 m³ na azot do zasilania 5 stołów roboczych wycinarek laserowych CO2, które pracują na 3 zmiany. W tym samym dziale zainstalowano dwie laserowe wycinarki światłowodowe o mocy 15 kW do grubszych blach o wymiarach 4 x 2 m. Technologia światłowodowa charakteryzuje się znacznie większą szybkością pracy, niemal całkowitym brakiem deformacji obrabianych obszarów blach oraz znacznie mniejszym zużyciem energii.

Do gięcia, oprócz nowej dwukierunkowej prasy automatycznej DAVI 3 m, która musiała czekać na koniec lockdownu, instalowana jest nowa prasa krawędziowa 1000 ton ze stołem o długości 9 m i całym osprzętem do precyzyjnego pozycjonowania elementów, a także systemem kontroli kąta gięcia.

W dziale obróbki skrawaniem każdy, kto odwiedzi firmę Joskin, na pewno zwróci uwagę na ramiona załadowcze, Armin, które zastępują człowieka przy załadunku i rozładunku tokarek i centrów obróbczych. Natomiast można nie zauważyć nowej tokarki CNC Iemca z automatycznym podajnikiem prętów, która ginie wśród 20 maszyn znajdujących się w tej sekcji. W dziale cięcia zostanie zainstalowany trzeci laser do rur i profili.

Robot spawalniczy, fot. Joskin

Poza tym, w sektorze spawania, do 14 już działających w Belgii i Polsce robotów dołączą 3 nowe, a do przechowywania wzorników i małych serii części do spawania przewiduje się automatyczne magazyny wieżowe, Kardex.

Jeśli chodzi o przestrzeń dostępną w obecnej siedzibie firmy, w Soumagne, JOSKIN jest zmuszony „grać w Tetris”, aby mogło tu działać centrum zarządzania i aby zmieścić zaawansowane technologicznie wyposażenie przedstawione powyżej!

Pracownicy centralnych działów: konstrukcyjnego, zarządzania produkcją i IT Grupy pracowali w zbyt ciasnym budynku. Obecnie jego powierzchnię podwojono poprzez dodanie 600 m² . Po zakończeniu prac personel biur technicznych będzie miał wygodne i ergonomiczne warunki pracy, które pozwolą również na zwiększenie zatrudnienia.

Wygospodarowano również miejsce na niewielką rozbudowę 4 warsztatów: o 600 m² powiększy się spawalnia skrzyń ładunkowych przyczep, 595 m² dojdzie na rozładunek dostaw drobnych towarów dla fabryki, 90 m² na ww. nowe Kardeksy i 210 m² na przygotowanie materiału przed malowaniem. Te 4 budynki mają być oddane do użytku w 2022 roku.

W innych kwestiach, w ramach strategii wyznaczania jednostek montażowych do jednej lub kilku linii produktowych, by przyspieszyć cykle produkcyjne i zaspokoić popyt, JOSKIN zmuszony jest szukać rozwiązań inwestycyjnych gdzie indziej.

W polskim zakładzie, w Trzciance, rozpoczęto w marcu budowę hali magazynowej o powierzchni 12 000 m² pomiędzy zakładem produkcyjnym a ocynkownią. Z jednej strony chodzi o to aby, w miarę możliwości, zlikwidować powierzchnie magazynowe w strefie produkcyjnej i w ten sposób maksymalnie wykorzystać ją na produkcję i montaż. Z drugiej strony gotowe produkty wytwarzane w znormalizowanych seriach mogą być tam przechowywane i wykańczane z uwzględnieniem wyposażenia wybranego przez klienta. W planach jest również powiększenie terenu zakładu o około 9 ha.

We Francji, w normandzkim zakładzie Leboulch, trwa procedura uzyskania pozwolenia na budowę nowej hali o powierzchni 5900 m². Znajdzie się tam głównie spawalnia, ale także duża automatyczna śrutownia do większych elementów, które trudno obrobić w obecnej śrutowni zakładu. Lokalizacja tej hali powinna również poprawić organizację ruchów wewnątrz zakładu, co wiąże się z oczekiwanym wzrostem wydajności pracy.

Prace budowlane w Polsce, fot. Joskin

Ponadto, dzięki życzliwości luksemburskiego Ministerstwa Gospodarki, JOSKIN planuje budowę zupełnie nowego obiektu o powierzchni około 15 700 m² na 6-hektarowej działce w Esch-sur-Alzette na południu Wielkiego Księstwa. Będzie to fabryka przeznaczona do montażu dużych wywrotek i rozrzutników obornika. Znajdzie się tam linia obróbki powierzchniowej obejmująca automatyczne śrutowanie, malowanie i transport. Montaż przyczep będzie odbywał się za pomocą wózków montażowych sterowanych pilotem. Projekt ten jest na etapie pozyskiwania pozwolenia i zostanie zealizowany w 2023 r.

To nie zamyka planów firmy Joskin. Trwają analizy dotyczące innych projektów rozbudowy fabryki, w miarę możliwości w pobliżu dotychczasowej siedziby, przy ulicy Wergifosse w Soumagne. Jednak z uwagi na warunki zagospodarowania przestrzennego i trudności kadrowe w Belgii, szuka się również możliwości za granicą.

Źródło: Joskin

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj