Nowe ciągniki rolnicze – rynek nie zwalnia w maju

W maju można zaobserwować, że na rynku ciągników rolniczych wiosna przyszła na dobre. Zarejestrowano 1421 nowych maszyn. To o 5% więcej niż przed rokiem. Tak dobrego maja nie było od dawna i wiele wskazuje na to, że również w kolejnych miesiącach może być dobrze – informuje agencja Martin & Jacob, monitorująca rynek rolniczy.

Na rynku ciągników rolniczych, szczyt sezonu, w pierwszej połowie roku, przypada na marzec i kwiecień. Wtedy odnotowujemy najlepsze wyniki. Po tym okresie rynek zaczyna mocno hamować. Przed rokiem różnica w sprzedaży między kwietniem i majem wynosiła 15 proc. (przy założeniu, że pod uwagę nie bierzemy produkcji własnej). W tym roku sprzedaż spadła zaledwie o 5%. – Na rynku wciąż krążą pieniądze będące pozostałością po PROW. Realizowane są zaległe umowy. Nie jest to jednak czynnik decydujący o wielkości sprzedaży. Rynek zaczyna funkcjonować według naturalnego rytmu. Dobra sprzedaż nie dotyczy tylko ciągników. Wzmożony ruch odnotowują również dilerzy osprzętu rolniczegomówi Mariusz Chrobot, z firmy Martin & Jacob.

Co czeka nas w kolejnych miesiącach? Ruszył nabór do programu „Młody Rolnik”. Niebawem pieniądze znajdą się na rynku, co z pewnością będzie miało swoje pozytywne odzwierciedlenie w wynikach sprzedażydodaje Mariusz Chrobot.

Tradycyjnie już, zestawienie najlepiej sprzedających się marek otwiera New Holland. W tym miesiącu zarejestrowano 265 niebiesko-białych ciągników. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o 16%. Z takim rezultatem producent zagospodarował niemal 19% rynku. Na drugim miejscu, ze 186 sprzedanymi sztukami,  uplasował się ubiegłoroczny lider – John Deere. To jak na razie najlepszy wynik producenta spod znaku jelenia w tym roku. Jednak w porównaniu z majem 2013 zarejestrowano o 23% maszyn mniej. Najniższym stopniem podium musiał zadowolić się w maju Zetor. Zarejestrowano 144 ciągniki z Czech (o 15% mniej niż przed rokiem). Wiele dzieje się tuż za podium. Na miejscu czwartym, z niewielką stratą – 11 sztuk do Zetora – znalazła się firma Kubota. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2013 sprzedano o 217% pomarańczowych ciągników więcej. 

Kolejny miesiąc z rzędu, najlepszy wśród modeli, okazał się popularny sadownik marki Kubota – L5040. W maju zarejestrowano 44 sztuki tego modelu. To imponujący wzrost, o 100% więcej niż przed rokiem. Tym samym spadła popularność ciągnika, który przez wiele miesięcy wiódł niezachwiany prym w zestawieniu – modelu Major 80. W tym miesiącu ze stajni Zetora wyjechały na pola 33 takie traktory (o 34% mniej niż w ubiegłym roku). Na trzecim miejscu ex aequo John Deere 6150M i LS Tractor R60. Oba z rejestracjami na poziomie 26 sztuk.

wrp.pl na podstawie Martin & Jacob