fbpx
Strona głównaPrawo i finanseNajnowsze informacjeNowa ustawa o nawozach z podpisem prezydenta

Nowa ustawa o nawozach z podpisem prezydenta

W komunikacie z 9 listopada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 września 2022 r. o zmianie ustawy o nawozach i nawożeniu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Celem nowej ustawy jest dostosowanie polskiego prawodawstwa do przepisów unijnych – Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1009 ustanawiającego przepisy dotyczące udostępniania na rynku produktów nawozowych UE.

Nowa ustawa wyznacza wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa jako organ nadzoru rynku, wyznacza Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa jako organ wykonujący zadania państwa członkowskiego Unii Europejskiej określone w rozporządzeniu nr 2019/1009, dostosowuje kompetencje organów do obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia nr 2019/100, dodaje przepisy regulujące kwestie związane z wykazem nawozowych produktów mikrobiologicznych, który ma być prowadzony przez ministra właściwego ds. rolnictwa, uzupełnia zadania okręgowych stacji o wykonywanie badań produktów nawozowych UE, wprowadza przepisy dotyczące kar za naruszenie norm rozporządzenia 2019/1009 obowiązujących na jego podstawie, zastępuje dotychczasowe opłaty sankcyjne i kary grzywny za niezgodne z prawem wprowadzanie do obrotu produktów nawozowych systemem administracyjnych kar pieniężnych (nowy system sankcyjny).

Pełny tekst Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2019/1009 znajduje się pod linkiem https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?uri=CELEX:32019R1009 . By go odczytać należy pod tytułem rozporządzenia kliknąć ikonę pdf pod literami PL.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.