fbpx
Strona głównaPozostałeNowa siedziba, nowa oferta

Nowa siedziba, nowa oferta

Spółka TerraExim – Agroimpex specjalizuje się w kompleksowym wyposażaniu budynków inwentarskich, szczególnie dla produkcji trzody chlewnej. Przez okres 18 letniej działalności zrealizowała ponad 2,5 tysiąca projektów. TerraExim – Agroimpex urządza chlewnie nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, Białorusi, Ukrainie oraz w Rosji. W dniu 21 listopada br. w Zakrzewie koło Poznania, pracownicy i zarząd Spółki zaprosili przedstawicieli prasy do zwiedzenia nowej siedziby firmy, a także zaprezentowali jej najważniejsze osiągnięcia i nowości w ofercie.

Spółka TerraExim – Agroimpex, funkcjonuje na polskim rynku od 1989 roku. Oferuje elementy wyposażania budynków inwentarskich, pozwalające w sposób kompleksowy przygotować je do produkcji zwierzęcej. Większość inwestycji realizowanych jest dla producentów trzody chlewnej, ale propozycja handlowa firmy nie jest nakierowane tylko na ten sektor. W ofercie znajdują sie systemy wentylacyjne, zadawania pasz, pojenia, automaty paszowe, ruszta plastykowe i betonowe, kojce, systemy ogrzewania zwierząt, usuwania gnojowicy, a także silosy. Większość produktów pochodzi od wiodących firm w branży, w tym polskich. TerraExim – Agroimpex jest ponadto wyłącznym dystrybutorem na Polskę wyrobów hiszpańskiej firmy Rotecna.

Podczas spotkania w Zakrzewie, pracownicy firmy zaprezentowali także nowości w ofercie. Warto podkreślić, że już od roku firma posiada Dział Techniczny. Inżynierowie działu opracowują innowacyjne rozwiązania, które później wprowadzane są do oferty firmy. Jednym z nich jest system zraszania trzody chlewnej, który służy do obniżania temperatury w pomieszczeniu inwentarskim. Jak na razie w Polsce jeszcze taki system nie pracuje w chlewni (ponoć wykorzystuje go kilka ferm drobiu), ale z powodzeniem sprawdza się na stepach gorącej Azji, gdzie TerraExim – Agroimpex również realizował swoje inwestycje.

Na zdjęciu: Krzysztof Kornowicz z Biura Projektów Technologicznych z TerraExim- Agroimpex, omawia innowacyjne rozwiązania firmy.
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/IMG_4362.JPG align=right width=200
System działa na zasadzie wprowadzania do pomieszczenie pod określonym ciśnieniem mgiełki wodnej , która chłodzi pomieszczenie, w chwili gdy wentylatory nie radzą sobie z utrzymaniem odpowiedniej temperatury. W Polsce również zdarzają sie upalne lata, które wygrywają z wentylacją. Dlatego też, systemem zraszania powietrza interesują się już rodzimi producenci. Dział techniczny wypracował także wiele innych, równie ciekawych, innowacyjnych rozwiązań m.in.: systemy awaryjnego otwierania wlotów powietrza oraz systemy alarmowe, które zapobiegają uduszeniu sie zwierząt w chwili gdy zawiedzie wentylacja.

Kolejną nowością na polskim rynku, choć już nie według projektu własnego firmy, jest stacja paszowa Intec 6001, niemieckiego producenta Mannebeck. Stacja przeznaczona jest do karmienia loch w kojcach grupowych. Pozwala na indywidualne karmienie poszczególnych zwierząt, zgodne z opracowaną przez hodowcę, czy producenta tzw. krzywą karmienia. Jedna stacja przeznaczona jest dla 60 zwierząt.

Na zdjęciu: Wojciech Stronikowski z Terraexim – Agroimpex, prezentuje poszczególne elementy stacji paszowej.
<img src=http://www.wrpnowe.home.pl/fotomoje/IMG_4374.JPG align=left width=200
Elementy ruchome stacji (drzwi wejściowe i wyjściowe) są napędzane pneumatycznie, ale po za tym urządzenie wyposażone jest w czujniki, a obsługa odbywa sie poprzez komputer i specjalne oprogramowanie. Każda locha w stadzie posiada transponder w uchu, który pozwala ją identyfikować już przed wejściem do stacji. Następnie komputer przekazuje dane do stacji o tym jaką ilość i jaką mieszanką paszową jest karmione dane zwierzę. Stacja paszowa daje możliwość stosowania do 3 mieszanek pasz, bądź kombinacji 2 mieszanek i dodatków mineralno – witaminowych, również z dodatkiem wody. Kiedy locha już zostanie nakarmiona, jest kierowana albo z powrotem do kojca grupowego, bądź w razie potrzeby do kojca selekcyjnego. Stacja ma wiele zalet. Przy dużych stadach pozwala zarządzającemu fermą obserwować kondycję każdego zwierzęcia. Po przez możliwość skierowania po karmieniu lochy do kojca selekcyjnego, można wyprowadzić ją do badania weterynaryjnego, szczepienia lub od razu na porodówkę. Ponadto wykorzystanie stacji pozwala na lepszą ekonomikę wykorzystania powierzchni w chlewni.

Firma TerraExim – Agroimpex realizuje swoje projekty zarówno z przeznaczaniem dla indywidualnych klientów jak i inwestycje dla liczby większej niż 1500 loch w stadzie. Klientami przedsiębiorstwa są m.in. Agrofirma Witkowo czy znany Farmutil Henryka Stokłosy w Śmiłowie. Od kilku lat firma działa również na rynkach wschodnich. Najdłużej na Litwie, bo aż10 lat. Dość spore inwestycje zrealizowane zostały na Białorusi, czy Ukrainie. Od 3 lat firma jest także obecna na rynku rosyjskim. Jedną z ostatnich inwestycji, było wyposażenie, łącznie 18 budynków dla 3,5 tysiąca loch na Fermie OAO Juzhnyj Ural” w miejscowości Swietyj w obwodzie Oręburskim (na granicy Europy z Azją), należących do byłego Premiera Federacji Rosyjskiej – Pana Wiktora Stiepanowicza Czernomyrdina.

Każdy klient TerraExim -Agroimpex jest obsługiwany kompleksowo. Od wybrania i opracowywania projektu, montażu wyposażenia budynku, doradztwa i szkoleń, aż do serwisu, który obsługiwany jest przez 6 ekip. Serwis jest dostępny rolnikom przez 7 dni w tygodniu. Każda inwestycja jest objęta 2 letnią gwarancją. W Polsce znajdują się 4 oddziały firmy tj. : w Olecku, Głogówku, Drezdenku i Zambrowie.

Nowy biurowiec, a także magazyn, to najnowsza inwestycja Spółki. Firma się rozrasta, co spowodowało, że przeniosła się z centrum Poznania do pobliskiego Zakrzewa, w poszukiwaniu przestrzeni.

M. Simiński
Wrp.pl
napisz list do autora: redakcja@wrp.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.