fbpx

Nowa organizacja – lepsze produkty

Fabryka New Holland w Płocku kojarzy się starszym czytelnikom z kombajnem zbożowym Bizon. Kiedy została kupiona przez koncern New Holland, zaszły w niej ogromne zmiany organizacyjne i technologiczne.

Ostatnia reorganizacja przeprowadzona została w celu zoptymalizowania procesu produkcji i dostosowaniu go do założeń WCM (World Class Manufacturing). Systemy WCM oparte są o cztery podstawowe cele – założenia. Są nimi
– Zero zanieczyszczeń związanych z procesem produkcyjnym,
– Zero błędów w procesie produkcyjnym,
– Zero usterek maszyn (produktów),
– Minimalny zapas surowcowy (standardowo 1-2 dni produkcyjne).
Dyrektor fabryki Tadeusz Świerczek stwierdził – Wprowadziliśmy nową organizację produkcji wewnątrz fabryki, zoptymalizowaną pod kątem funkcjonalności i płynności procesów produkcyjnych. Pozwoliło to na wygospodarowanie wolnych powierzchni tak wewnątrz fabryki, jak i na terenie otwartym. Dzięki temu mogliśmy nie tylko usprawnić produkcję, ale również polepszyć warunki pracy – udało się wytyczyć miejsce na wewnętrzny parking dla pracowników fabryki, co dotychczas było wielką bolączką.
Jak stwierdził inż. Józef Dębski, jeden z najbardziej doświadczonych pracowników w płockiej fabryce – Dawniej proces produkcyjny nie był tak elastyczny. Wprowadzenie do procesu wytwórczego wycinarek laserowych, pozwoliło nie tylko na zoptymalizowanie użycia surowców. Dawniej, kiedy kształtki były wycinane za pomocą wykrojników, wycinano jednorazowo partie na kilka lat produkcji. Przez to niemożliwa była stała modernizacja produktu, a zmiany możliwe były dopiero po zużyciu zapasu zalegających na magazynie elementów. W chwili obecnej, można wytworzyć dowolną różnorodność podzespołów, a ograniczeniem jest jedynie inwencja konstruktorów.
Wprowadzono również system stałego monitoringu procesu produkcji. Każde stanowisko pracy wyposażone zostało w dokumentację wypełnianą przez samych pracowników. Na tej podstawie można określić występowanie problemów, ocenić i kreślić je, a następnie wprowadzić niezbędne mechanizmy pozwalające na ich usunięcie.
Przebieg procesu produkcyjnego można podzielić na:
1. Obróbkę wstępną surowca – cięcie laserowe, prasowanie, tłoczenie, gięcie, zwijanie, ciągnienie/gięcie elementów spiralnych.
2. Spawanie w osłonie argonu.
3. Malowanie dwuwarstwowe (pierwsza warstwa antykorozyjna, druga wykańczająca-estetyczna).
4. Montaż.
5. Test finalny.

Fabryka w Płocku położona jest na powierzchni 198 000 m2, z czego powierzchnia pod dachem wynosi 97 000 m2. Załoga liczy 1122 zatrudnionych. W chwili obecnej produkowane w Płocku są: Kombajny zbożowe TC (6 modeli 136 odmian), Prasy rolujące (21 modeli 256 odmian), Hedery do kukurydzy (27 modeli 192 odmiany), Hedery do zboża (39 modeli 353 odmian), Przystawki do zbioru traw sieczkarniami samojezdnymi, oraz części i podzespoły dla wielu fabryk NH na całym świecie (Zedelgem, Grand Island, Curitiba, Saskatoon, Sorocaba i wkrótce do nowej fabryki w Kazaniu). Klientela płockiej fabryki rozsiana jest bez mała po całej kuli ziemskiej. Warto zaznaczyć, że New Holland jest jedynym koncernem branży rolniczej w Polsce, nie tylko sprzedającym, ale i produkującym swój sprzęt i podzespoły na terenie naszego kraju.

Fabrykę odwiedziło w 2009 roku około 1500 osób. Byli to dealerzy, klienci i inni zaproszeni goście. Sprzedaż produktów New Holland prowadzi 3000 dealerów w 170 krajach, z czego 16 w Polsce. New Holland posiada jedną z najszerszych gam produktowych. Obecnie oferuje ciągniki rolnicze o mocach od 30 do 540 KM, kombajny zbożowe od 170 do 600 KM, sieczkarnie samojezdne, prasy rolujące i kostkujące i wiele innego specjalizowanego sprzętu rolniczego (80 linii produktowych i 300 modeli).

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.