Nowa instalacja produkcyjna nawozów w Grupie Azoty Puławy ruszyła

W czwartek, 15 października Grupa Azoty Puławy oficjalnie uruchomiła instalację produkcyjną nawozów Pulgran/ Pulgran S. To końcowa inwestycja Nowego Kompleksu Nawozowego, którego całkowita wartość wyniosła ponad 450 mln zł.

Jest dla nas jasne, że bez dalszego rozwoju nie mielibyśmy szans na utrzymanie pozycji jednego z europejskich liderów w produkcji nawozów. W ten sposób chcemy budować nie tylko pozycję Grupy Azoty, jako europejskiego championa, ale także całej polskiej gospodarki – podkreślał w czasie uroczystości otwarcia nowej instalacji Paweł Jarczewski, prezes Grupy Azoty.

Nowy Kompleks Nawozowy to największa inwestycja Grupy Azoty Puławy w ostatnich latach. Jest on efektem pięciu lat międzynarodowych badań zainicjowanych przez puławskie Azoty. Pierwsza część kompleksu była gotowa już w 2013 roku. Do użytkowania oddano wtedy jedyną tej klasy w Europie i trzecią na świecie instalację odsiarczania spalin w technologii mokrej amoniakalnej oraz: instalację do produkcji nawozów płynnych z dodatkiem siarki: Pulaska, RSM oraz centrum logistyczne dla nawozów granulowanych. Nakłady na pierwszy etap inwestycji wyniosły 360 mln zł.

Uruchamiana dziś instalacja do produkcji stałych nawozów na bazie mocznika i siarczanu amonu to domknięcie pewnego rozdziału w naszej historii i zarazem początek całkiem nowego. Pulgran i Pulgran S to produkty o najwyższej jakości, których oczekują od nas nasi klienci, a my jako Grupa Azoty i jako Grupa Azoty Puławy zawsze podążamy za oczekiwaniami rynku i naszych odbiorców – podkreślał Marian Rybak, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy.

Budżet całego projektu to 137,5 mln zł. W ramach części produkcyjnej powstała instalacja pastylkowania do wytwarzania Pulgranu / Pulgranu S o wydajności 20 t/h – co daje ok. 160 000 ton rocznie.

Renata Struzik, za: Grupa Azoty