fbpx

Nowa gipsownia ATLASA

Dobiegła końca kolejna inwestycja GRUPY ATLAS na rynku produktów gipsowych. W Zakładzie Przerobu Gipsu w Koninie – należącym do DOLINY NIDY, jednej ze spółek ATLASA – ruszyła właśnie produkcja tynków gipsowych nowej generacji. Pracuje tu największy mieszalnik w Europie oraz największy kalcynator w Polsce. W krótkim czasie ATLAS chce zająć co najmniej drugą pozycję wśród producentów tynków gipsowych w Polsce.

Inwestycja, zlokalizowana na terenie Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kosztowała prawie 70 milionów złotych. Wytwarza się tutaj gips budowlany oraz tynki gipsowe.
Dwie hale nowego zakładu, o łącznej powierzchni ponad 2 tysiące metrów kwadratowych, przytulone są do kolosa – Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, produkującego ok. 10 proc. krajowej energii elektrycznej. Oba zakłady łączy taśmociąg (o długości 135 metrów) i wspólny interes. Elektrownia, zgodnie z dyrektywą unijną, zobligowana jest bowiem do działań proekologicznych, między innymi do odsiarczania spalin. Gips syntetyczny, powstały w tym procesie jako produkt uboczny, jest w zakładzie DOLINY NIDY przerabiany na gips budowlany, który służy m.in. do produkcji tynków gipsowych nowej generacji. Docelowo, sprzedaż tynków gipsowych – pod marką DOLINY NIDY – ma osiągnąć 150 tys. ton rocznie, czyli około jedną czwartą całkowitego krajowego popytu.
Proces produkcji w konińskim zakładzie jest w pełni zautomatyzowany. Daje to możliwość pełnej kontroli procesu technologicznego. Zakład jest czysty ekologicznie, nie emituje ani dwutlenku węgla, ani siarki. Pyły są wychwytywane przez nowoczesne filtry, do środowiska emitowana jest jedynie czysta para wodna.
Kalcynator to serce gipsowni. To wielka rura z ponad setką innych rur wewnątrz. Dzięki jego powolnemu obracaniu się i pochyleniu, przerabiany gips przemieszcza się wzdłuż urządzenia, zaś ciepło dostarczane przez system rur parowych, powoduje pozbawienie przerabianego materiału wilgoci, a następnie odszczepienie części wody krystalizacyjnej. W efekcie, dwuwodny siarczan wapnia przechodzi w postać półwodną o właściwościach gipsu budowlanego. Proces przebiega w temperaturach rzędu 140-180oC. Po schłodzeniu gips jest transportowany do silosów magazynowych lub – w zależności od potrzeb – podlega przemiałowi.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.