Nowa edycja Czerwonego Przewodnika Michelin

32 polskie restauracje znalazły się w najnowszej edycji legendarnego kulinarnego przewodnika Michelin Main Cities of Europe 2010″. W Paryżu zaprezentowana została kolejna edycja Czerwonego Przewodnika Michelin “Main Cities of Europe 2010″, opisującego najlepsze hotele i restauracje w Europie, w tym w Warszawie i Krakowie.”

W najnowszej edycji znalazły się 32 polskie restauracje z Warszawy i Krakowa. Oznacza to, że od ubiegłego roku grono polskich lokali wyróżnionych w przewodniku liczbowo pozostało bez zmian, jednak powiększyła się liczba restauracji krakowskich, a zmniejszyła warszawskich. W tym roku do przewodnika trafiło bowiem 17 restauracji z Krakowa i 15 z Warszawy (w ubiegłym roku było ich po 16).

Jedyna zmiana na liście warszawskich restauracji to wypadnięcie restauracji Biblioteka, która została zamknięta. Reszta restauracji pozostała bez zmian. Większe zamieszanie było wśród krakowskich lokali, spośród których wypadło z przewodnika aż cztery. Inspektorzy Michelin postanowili jednak wyróżnić kolejnych pięć restauracji z Krakowa. W ten sposób Kraków, z 17 restauracjami wyróżnionymi w Czerwonym Przewodniku Michelin, może pochwalić się gastronomiczną przewagą w Polsce.

Warszawa może się jednak pochwalić wyróżnieniem Michelin, którego nie ma nikt inny w Polsce. Warszawska restauracja U Kucharzy jest jedynym polskim lokalem (tak samo jak w ubiegłym roku), który oznaczono symbolem Bib Gourmand. Otrzymanie symbolu uśmiechniętego ludzika Michelin charakteryzuje restauracje oferujące wyśmienitą kuchnię w korzystnej cenie.

Mimo, że żadna z polskich restauracji nie dostała na razie prestiżowych gwiazdek Michelin, należy podkreślić, iż sama obecność w przewodniku jest dla restauratorów wielkim wyróżnieniem” – mówi Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska.

29 edycja słynnego przewodnika Michelin po miastach europejskich, zawiera informacje na temat 44 miast w 20 krajach. Lokale warszawskie pojawiły się w edycji “Main Cities of Europe” już w 1997 roku. Kraków dołączył w 2008 roku. W tym roku grono wyróżnionych miast poszerzył austriacki Salzburg.

Napisany w języku angielskim przewodnik Michelin “Main Cities of Europe” zawiera, poza ocenami gastronomicznymi, dużo przydatnych informacji, w tym mapy miast pokazujące lokalizację hoteli i restauracji, słowa kluczowe opisujące style poszczególnych miejsc, praktyczne informacje o każdym z miast (zabytki warte odwiedzenia, porady jak poruszać się po mieście), a także informacje turystyczne.

W sumie tegoroczna edycja przewodnika Michelin “Main Cities of Europe” zawiera opisy 3 257 miejsc, w tym 1 542 hoteli oraz 1 715 restauracji, we wszystkich kategoriach cenowych.

Nowością w najnowszej edycji przewodnika jest opracowana przez ViaMichelin aplikacja na iPhone, zawierająca wszystkie restauracje opisane w przewodniku. Aplikacja kosztuje 14,99 euro. Po ściągnięciu aplikacji, informacje są zapisywane na stałe w telefonie. Jest to ogromna korzyść dla osób które nie mają dostępu do Internetu lub są w podróży. Aplikacja ta umożliwia wyszukiwanie restauracji na podstawie nazwy lub imienia szefa kuchni. Aplikacja będzie dostępna w połowie czerwca.

Czerwony Przewodnik Michelin jest pierwszym przewodnikiem kulinarnym na świecie – numerem jeden zarówno pod względem ilości sprzedaży, jak też historii i reputacji.
W tegorocznej edycji Przewodnika po miastach europejskich “Main Cities of Europe” znalazło się 32 polskie restauracje, w tym 17 z Krakowa i 15 z Warszawy. Zielony Przewodnik Michelin jest stworzony z myślą o podróżujących, którzy pragną odkrywać kulturalne i naturalne dziedzictwo poszczególnych regionów, miast i krajów w sposób oryginalny i twórczy. Występuje on w 9 wersjach językowych. W polskiej wersji Zielony Przewodnik Michelin doczekał się 18 pozycji wydanych przez Wydawnictwo Bezdroża.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności