Nowa baza suszarniczo-przechowalnicza na Podkarpaciu

W województwie podkarpackim, w Wietlinie III wybudowano nową bazę suszarniczo-przechowalniczą. Inwestycja została zrealizowana przez miejscową grupę producentów rolnych – Spółdzielnię Producentów Zbóż i Rzepaku „FARMER” założoną w marcu 2011 roku. Uroczystość oddania do użytku nowo wybudowanych obiektów odbyła się w dniu 18 października.

Uczestniczący w uroczystości podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk podkreślił, że organizowanie się rolników stwarza nowe możliwości rozwoju i minimalizacji kosztów, poprzez wspólne zakupy środków i urządzeń do produkcji, a także zdecydowanie silniejszą pozycje na rynku.
Spółdzielnia zrzesza obecnie 16 członków, w tym 3 rolnicze spółdzielnie produkcyjne i 13 rolników indywidualnych. Członkowie spółdzielni wywodzą się z 4 gmin powiatu jarosławskiego i przemyskiego. Gospodarują na powierzchni ponad 2300 ha, a ich potencjał produkcyjny wynosi około 10–12 tysięcy ton zbóż i rzepaku rocznie.
Koszt inwestycji to około 6 mln zł, z czego wsparcie ze środków PROW 2007–2013 (z działania „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”) wynosi ponad 2, 8 mln zł.

Baza suszarniczo-przechowalnicza obejmuje 6 silosów o pojemności 1000 ton każdy, 2 silosy buforowe o pojemności ponad 200 ton każdy, suszarnię na propan butan o zdolności suszenia ponad 200 ton kukurydzy na dobę, czyszczalnię, budynek sterowni, laboratorium i część administracyjną.


Jest to największe w regionie tego typu przedsięwzięcie zrealizowane przez grupy producentów rolnych. 

(Źródło: MRiRW)
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności