fbpx
Strona głównaCenyNotowania pszenicy rosły mocno we wtorek

Notowania pszenicy rosły mocno we wtorek

Ceny pszenicy zarówno w Chicago jak i na paryskiej giełdzie MATIF rosły wczoraj dość znacznie bo o odpowiednio 2,19 i 3,47 proc. (290,75 EUR/t) Według serwisu e-WGT jest to wynik dużego prawdopodobieństwa rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

– Rajd cen zbóż, głównie pszenicy, trwa nadal w sytuacji gdy dyplomacja w rozmowach z Rosją zawodzi. Duże prawdopodobieństwo rosyjskiej inwazji na Ukrainę zachęca inwestorów finansowych do kupowania kontraktów (gra na wzrost cen). Ewentualna wojna i jej konsekwencje (sankcje nakładane na Rosję) mocno zakłóciłyby eksport zbóż z tego kierunku, zwiększając popyt na inne źródła pochodzenia (np. UE i USA). Tymczasem eksport ukraińskiej pszenicy w tym sezonie jest aż o 29 proc., a kukurydzy o 26 proc. wyższy niż przed rokiem, po rekordowych zbiorach obu zbóż. Jednocześnie eksport pszenicy z Rosji zmniejszył się w tym czasie o 21 proc. r/r. – informuje Andrzej Bąk, analityk e-WGT.

W Paryżu rosła także cena kukurydzy, o 2,18 proc., dzięki czemu na wczorajszym zamknięciu osiągnęła ona cenę 757,75 EUR/t. W Chicago cena kukurydzy pozostała w trendzie bocznym.

Nieco spadła na MATIF cena rzepaku, kontynuując przedwczorajszą przecenę, jednak niewiele, bo o 0,59 proc.

Drożała ropa, zarówno brent jak i WTI, o odpowiednio 2,24 i 2,75 proc., osiągając ceny odpowiednio 88,2 i 85,6 USD za baryłkę.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.