fbpx
Strona głównaCenyNordzucker Polska podwyższa ceny za buraki. Do jakich kwot?

Nordzucker Polska podwyższa ceny za buraki. Do jakich kwot?

W odpowiedzi na trudną sytuację rynkową w sektorze rolniczym i produkcji buraków oraz związane z nią rosnące potrzeby plantatorów, Nordzucker Polska kolejny raz podwyższył ceny buraków w kampanii 2022/23, tym razem o 4,00 €/t we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych.

Od początku roku spółka prowadzi liczne rozmowy z przedstawicielami plantatorów – członkami Komisji Mieszanej, w czasie których strony wnikliwie analizują dynamicznie zmieniającą się sytuację na rynku, opłacalność produkcji i wyzwania, z którymi muszą mierzyć się zarówno plantatorzy, jak i producenci cukru. W ostatnich tygodniach istotnie wzrosły ceny paliwa, nawozów i innych środków produkcji, a także alternatywnych upraw, takich jak pszenica i rzepak, które mają również znaczenie dla uprawy buraków cukrowych. Biorąc pod uwagę trudną sytuację, w jakiej znaleźli się polscy plantatorzy, Nordzucker Polska kolejny raz podjął decyzję o podwyższeniu cen buraków w tegorocznej kampanii. Ceny we wszystkich umowach zostaną podniesione o 4,00 €/t. Oznacza to, że bazowe stawki za kontraktowe buraki w poszczególnych umowach kształtują się następująco:

  • Umowa 1-roczna:

– z ceną stałą – 31,50 €/t

– z ceną zmienną – 32,10 €/t

  • Umowa 2-letnia:

– z ceną stałą – 32,00 €/t

– z ceną zmienną – 32,60 €/t

Zostały również ponownie podwyższone warunki skupu buraków we wszystkich obowiązujących umowach wieloletnich, które obecnie wynoszą:

  • Umowa 3-letnia z ceną stałą:

– 2020-2022 – 31,55 €/t

– 2021-2023 – 31,55 €/t

  • Umowa 3-letnia z ceną zmienną:

– 2021-2023 – 32,60 €/t

Zmiana dotyczy cen bazowych za buraki – to ważny, choć nie jedyny czynnik w umowach z plantatorami, mający wpływ na wzrost rentowności uprawy. Jako jedyny producent cukru w Polsce Nordzucker Polska gwarantuje plantatorom, że również wszystkie buraki nadwyżkowe dostarczone w kampanii 2022/2023 będą rozliczane po cenach buraków kontraktowanych. Eliminuje to w całości ryzyko strat finansowych spowodowanych niedoszacowaniem przyszłych plonów. Spółka pozostawia też w gestii plantatorów decyzję, jaki plon należy przyjąć do umowy, jak również z jakiego materiału siewnego chcieliby skorzystać. Ponadto Nordzucker Polska pokrywa w całości wszelkie koszty związane z logistyką buraków, co sprawia, że plantatorzy nie ponoszą żadnych dodatkowych kosztów związanych z transportem buraków do cukrowni i nie są nimi obciążani. To zdecydowanie wyróżnia jego ofertę na rynku, a dla plantatorów stanowi istotne oszczędności finansowe i brak problemów z organizacją procesu logistyki surowca.

Pierwszy raz w historii mamy do czynienia z tak trudną sytuacją na rynku. W bardzo zmiennych warunkach, w jakich wszyscy musimy dziś działać, kompleksowa ocena wpływu rosnących kosztów produkcji buraka cukrowego na wszystkie podmioty łańcucha jest niezwykle trudna i wymaga uważnego śledzenia oraz analizy wielu czynników. Ale tylko takie działanie pozwala podejmować odpowiedzialne decyzje. Jako Nordzucker Polska chcemy zapewnić naszym plantatorom rentowność uprawy, wykorzystując w tym celu nie tylko mechanizm ceny bazowej, ale również inne narzędzia, które służą obniżaniu kosztów, a które rolnicy współpracujący ze spółką mają zagwarantowane w kontraktach. – komentuje Marcin Lechowski, Prezes Zarządu Nordzucker Polska.

Obecna zmiana cen to kolejna, na którą zdecydował się koncern w ostatnich miesiącach. W grudniu ub.r. ceny za buraki kontraktowane we wszystkich wariantach umów kontraktacyjnych zostały podniesione o 3 €/t. Podwyżka w wysokości 3 €/t objęła wtedy również wszystkie umowy wieloletnie. Niedawno zostały podniesione dodatkowo ceny w kontraktach wieloletnich obowiązujących od 2020 i 2021 roku o 2 €/t. Na ten moment ciężko jednak przewidzieć, jak dalej będzie kształtowała się sytuacja na rynku, dlatego spółka na bieżąco prowadzi rozmowy z plantatorami i podejmuje działania mające zapewnić konkurencyjność uprawy.

Źródło: Nordzucker Polska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.