Niższe temperatury i niższe obroty

Spadek temperatur spowodował ograniczenia w handlu bazarowym, a co za tym idzie mniejszy jest popyt w obrocie hurtowym na warzywa i owoce. Przełom stycznia i lutego, jak wynika z obserwacji to najniższe obroty na Rynku Hurtowym, ale na początku lutego należy spodziewać się ożywienia w eksporcie polskich warzyw szczególnie kapusty, cebuli i marchwi.

Obecny stan rzeczy wpłynął na powolny spadek cen warzyw importowanych. Sporo jest warzyw importowanych z Hiszpanii, a jakość produktów hiszpańskich znacznie wzrosła przy konkurencyjnej cenie w stosunku do owoców i warzyw sprowadzanych z Holandii.
W minionym tygodniu rozpoczął się import porów z Belgii, co wpłynęło na stabilność cen porów krajowych, które utrzymują cenę na poziomie 2,5 zł za kilogram. Importowane są o 20 groszy tańsze.
Nadal w hurtowej ofercie handlowej są krajowe ogórki szklarniowe, ale ceny krajowych są wyższe dwukrotnie w porównaniu z importem. Koszty krajowej produkcji szklarniowej przy minusowych temperaturach znacznie wzrastają. Teraz ogórki szklarniowe sprzedawane są na Rynku Hurtowym w Broniszach po 14 zł/kg, importowane kosztują połowę mniej.
Nie zmieniły się ceny jabłek, chociaż mróz ograniczył handel hurtowy na wolnym powietrzu. Większość odmian w cenie od 1,66 do 2,00 zł za kilogram (nieznaczny wzrost cen). Powyżej dwóch złotych za kilogram sprzedawane są odmiany Ligol, Gala i Golden Delicious. Te odmiany trafiają także na eksport. Bez zmian w cenach cytrusów. Mandarynki od 3,00 zł do 6,00 zł za kilogram, pomarańcze tańsze, od 3,00 do 4,75 zł za kilogram, cytryny od 3,00 do 4,50 zł/kg. Najdroższe są hiszpańskie. Krajowe ziemniaki w ofercie hurtowej są w cenie od 1,00 zł do 1,30 zł za kilogram, (opakowania po 15 kg), importowane około 15% droższe, w cenie od 1,20 zł do 1,40 zł za kilogram (opakowania po 20 kg). W ciągu ostatniego tygodnia ziemniaki importowane nieznacznie staniały.
Małgorzata Skoczewska
Rynek Hurtowy Bronisze