fbpx

Niższe prognozy zbiorów i słabe euro pozytywnie wpływają na ceny na giełdach

Wczorajsze zamkniecie na rynkach towarowych dzięki nowym, niższym prognozom odnośnie zbiorów w UE pozwoliły na wzrosty na rynku pszenicy i rzepaku.

Samasz loteria - baner

W czwartek kontrakty terminowe na pszenicę na Matif nadal rosły kończąc trzy kolejne dni na plusie, po raz pierwszy od połowy maja. Wzrosty z ostatnich dni sprawiają, że rynek jest dziś podatny na realizację zysków, ale jest duża szansa, że ​​po trzech spadkowych tygodniach z rzędu tygodniowy bilans będzie dodatni . Najczęściej notowany kontrakt grudniowy wzrósł o 2,50 EUR do 215,75 EUR/t. Handlowcy w Europie podążali za giełdami w USA, gdzie pszenica również notowała wzrosty. Na CBoT cena wzrosła o 7,25 centa do 548,75 centów/buszel.

Rynek unijny wspierało słabsze euro , które od początku tygodnia straciło prawie 2% swojej wartości wobec dolara amerykańskiego. Wydaje się, że niewielkie zbiory w Europie mają obecnie większy wpływ na handel na giełdzie. Komisja Europejska obniżyła w czwartek swoje szacunki dotyczące zbiorów pszenicy zwyczajnej w UE na sezon 2024/25 o 4,7 mln ton do 116,1 mln ton, co stanowi najniższy poziom od czterech lat. Eksport pszenicy kształtuje się obecnie na poziomie 26 mln ton, czyli o 6 mln ton mniej niż ostatnie szacunki z końca lipca. Na sezon 2023/34 komisja szacuje wolumen eksportu na 35,1 mln ton.

W przypadku rzepaku kontrakty terminowe na Matif wznowiły w czwartek ruch w górę po środowej korekcie. Kontrakt listopadowy zamknął się wzrostem o 8,50 EUR i na zamknięciu sesji wzrósł do najwyższego od czterech tygodni poziomu 469,75 EUR/t. Wyżej notowano także soję w Chicago, gdzie cena listopadowego kontraktu wzrosła o 15,5 centa do 992,5 centów/buszel. Również ceny rzepaku w Kanadzie znacząco wzrosły i na giełdzie ICE w Winnipeg listopadowe kontrakty terminowe wzrosły o 23,70 CAD do najwyższego od czterech tygodni poziomu 619,50 CAD/t.

Syngenta - baner corner

Według Komisji Europejskiej zbiory rzepaku w UE będą jeszcze mniejsze, niż wcześniej oczekiwano. Eksperci w Brukseli obniżyli swoje szacunki o 400 tys. ton do 18 mln ton w porównaniu z końcem lipca, czyli o 1,7 mln ton mniej niż rok temu.

Handel rzepakiem w Paryżu również skorzystał na słabszym euro , rosnących cenach soi i rzepaku w Ameryce Północnej oraz umocnieniu się rynku oleju palmowego w Azji Południowo-Wschodniej.

Źródło: Kaack

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.