Niższe ceny skupu produktów rolnych

Według analityków Głównego Urzędu Statystycznego ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca rzeźnego: wołowego, wieprzowego i drobiowego oraz mleka krowiego, spadły w lipcu 2019 r. w stosunku do miesiąca poprzedniego (o 0,6%), natomiast wzrosły w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego (o 3,9%).

– W lipcu 2019 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły ceny skupu większości produktów rolnych, z wyjątkiem cen ziemniaków oraz żywca: wołowego i drobiowego. W skali roku ceny skupu większości produktów rolnych były wyższe, z wyjątkiem cen pszenicy, jęczmienia i żywca wołowego – informuje Karolina Banaszek, rzecznik prasowy Prezesa GUS

Jak zaznacza GUS podobną tendencję zmian cen w lipcu 2019 r. jak w skupie odnotowano także na targowiskach. W skali miesiąca ceny większości produktów były niższe, z wyjątkiem cen ziemniaków i prosiąt na chów.

– Ceny żywca wieprzowego pozostały na tym samym poziomie co przed miesiącem. W skali roku natomiast odnotowano wzrost cen większości produktów rolnych. Wyjątek stanowiły ceny żywca wołowego – dodaje Karolina Banaszek.

Źródło: GUS

Opracował: Samuel Skrzysz