Niższe ceny mleka w 2019 roku

Według ekspertów z Departamentu Analiz Ekonomicznych Banku Pekao BP, wzrost światowej podaży mleka i spadki cen produktów mleczarskich wskazują na utrzymanie obniżek cen mleka w 2019 roku.

– Oczekujemy, że przeciętna cena skupu mleka w 2019 roku obniży się o 4-6% w stosunku do ceny z 2018 roku. Czynnikiem łagodzącym spadki może być spowolnienie wzrostu światowej produkcji na początku 2019, a także zmniejszenie presji w postaci wysokich zapasów interwencyjnych mleka w proszku w UE. Rynkowi mleka sprzyja rosnący popyt na produkty mleczarskie na świecie – mówi Mariusz Dziwulski z Zespołu Analiz Sektorowych Banku Pekao BP.

W grudniu 2018 roku, Komisja Europejska opublikowała raport dotyczący kosztów i nadwyżek w produkcji mleka w krajach UE. Z danych KE wynika, że produkcja mleka w Polsce w latach 2014-2018 wzrosła o 10% wobec wzrostu o 5,1% średnio w UE. Co więcej, w pierwszych 10 miesiącach 2018 produkcja w Polsce zwiększyła się o 2,5% r/r wobec wzrostu o 1,1% r/r średnio w UE-28.

Jak wskazują analitycy PKO BP, niski poziom kosztów produkcji mleka w Polsce pozwala utrzymywać wysoką dynamikę produkcji na tle krajów UE. Prawdopodobnie będzie to czynnikiem wspierającym wzrost produkcji i eksportu również w kolejnych latach.

Źródło: PKO BP