Niższe ceny krajowych warzyw szklarniowych

Cieplejsze dni wpłynęły na spadek cen polskich ogórków szklarniowych. Teraz cena hurtowa na Rynku w Broniszach waha się pomiędzy 7 a 10 zł za kilogram. W ubiegłym tygodniu kilogram kosztował 12-13 złotych.

W tej sytuacji ogórki importowane przestały być cenowo konkurencyjne. Nadal natomiast w dostawach dominują pomidory importowane. Z krajowych są tylko pomidory malinowe, które oceniane są wysoko za smak, ale zawsze osiągają najwyższe ceny. Pomidory malinowe, polskiej produkcji sprzedawane są w kartonach 6-kilogramowych. Opakowanie kosztuje około 140 złotych, czyli od 20 do 24 zł za kilogram.  W porównaniu do cen sprzed roku pomidory malinowe są o ¼ tańsze. 
Pomidory importowane tzw. zwykłe sprzedawane są w cenie od 5 do 7 zł za kilogram. Cena uzależniona jest od kalibru oraz dojrzałości w momencie zbioru. Pomidory, które mogły dojrzeć na krzaku są droższe w porównaniu do tych, które zrywane były zielone.
Ceny krajowej cebuli pozostają bez zmian. W ofercie hurtowej od 1 zł do 1,10 zł za kilogram. W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny wyższe około 30%. Z importu jest jedynie cebula o białym miąższu. Podobnie jak w poprzednim miesiącu nie ma importu marchwi, bo krajowego towaru jest pod dostatkiem. Marchew w klasie Premium około 90 groszy za kilogram, w niższych klasach około 70 groszy. To średnio 15% wyżej niż w porównywalnym okresie 2013 roku. Zrównały się ceny porów krajowych i importowanych. Kilogram sprzedawany jest w cenie od 2,20 do 2,50 zł. 
Polskie warzywa stają się coraz bardziej konkurencyjne jakościowo w stosunku do importowanych. W ostatnich kilku dniach wzrosły dostawy warzyw korzeniowych pochodzących z ubiegłorocznej produkcji, a to ze względu na ciepłą pogodę i możliwość prowadzenia sprzedaży bezpośrednio z samochodów. Pietruszka sprzedawana jest w cenie 3-4 zł za kilogram (cena wyższa o ¼ w porównaniu do lutego 2013 r.), ziemniaki w cenie od 1,10 do 1,20 za kg w workach po 15 kilogramów. W podobnej cenie importowane. Ceny krajowych ziemniaków są dwukrotnie wyższe w porównaniu do 2013 roku. 
W połowie lutego w dostawach krajowych owoców przeważają jabłka z przechowalni z kontrolowaną atmosferą. Większość odmian w cenie pomiędzy 2,00 – 2,30 zł/ kg. Po 3,00 zł/kg są jabłka odmian Gala, Golden Delicius, Alwa, Empire. Kończą się już krajowe gruszki, które uzupełniane są belgijskim importem. I jedne i drugie w podobnej cenie, odmiana Konferencja 3,00 – 5,00 zł/kg.
Sporo jest grapefruitów w cenie od 3,75 do 7,5 zł za kilogram. Najdroższe, ale i najsmaczniejsze owoce pochodzą ze słonecznej Florydy.
Małgorzata Skoczewska
Rynek Hurtowy Bronisze