Niszczenie naci na plantacjach nasiennych

Profesjonalnym i skutecznym zabiegiem ograniczającym porażenie produkowanych sadzeniaków ziemniaka przez mszyce, będące wektorami chorób wirusowych jest niszczenie naci na plantacjach nasiennych. Celem tego zabiegu jest przerwanie wegetacji roślin i uniemożliwienie transportu wirusów z naci do bulw.

W bieżącym sezonie efekt niszczenia naci, mierzony poziomem porażenia sadzeniaków, powinien być duży. Głównie z powodu późniejszego pojawienia się mszyc w okresie wiosennym i niewielkiej ich liczby we wczesnym stadium wegetacji roślin. Większą efektywność zabiegu niszczenia naci uzyskuje się w przypadku ochrony przed porażeniem wirusem Y niż liściozwoju oraz stosowaniu zabiegu na odmianach o krótszym okresie wegetacji o odmianach podatnych na wirusy.

Gdy bulwy osiągnęły odpowiednią wielkość oraz dojrzałość, aby po przechowaniu były w pełni wartościowym materiałem nasiennym, można przystąpić do wykonania zabiegu niszczenia naci. Nać po zabiegu powinna zasychać szybko i w całości. Wszelkie odrosty mogą powodować wzrost porażenia bulw. Jest to zjawisko szkodliwe, ponieważ odrastające młode rośliny są bardzo atrakcyjne dla mszyc, które chętnie na nich żerują i mogą przenosić wirusy.

Obecnie jedynym, skutecznym środkiem chemicznym, który jest dopuszczony do stosowania na plantacjach nasiennych ziemniaka jest Reglone 200 SL. Czas zasychania roślin po zabiegu wynosi 10-14 dni, dlatego najlepiej byłoby aby zabieg był wykonany w terminie od 14 do 20 dni przed wystąpieniem kulminacyjnego lotu letniego mszyc.

Szczegółowe informacje na temat właściwego przeprowadzenia zabiegi niszczenia naci na plantacjach nasiennych ziemniaka można uzyskać w Zakładzie Nasiennictwa i Ochrony Ziemniaka IHAR w Boninie: 76-009 Bonin k/Koszalina, tel.: (0 94) 342 30 31 lub 342 69 97

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności