Niskie zarobki banków

Sektor bankowy w Polsce uzyskał w 2015 roku gorszy wynik finansowy niż w 2014 roku, odprowadził mniej podatku CIT oraz zmniejszył zatrudnienie – podaje Polska Agencja Prasowa.

Wyższa była za to niż w 2014 roku suma bilansowa sektora, ale jak podkreślał Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP można było zaobserwować spadek dynamiki sumy bilansowej, a także "spadek dynamiki akcji kredytowej".

Z przedstawionych danych wynika, że wynik finansowy netto był w 2015 roku o 4,3 mld zł niższy niż w 2014 roku, a banki zapłaciły o 910 mln zł mniej podatku CIT. Spadł też wynik odsetkowy i prowizyjny. Banki zmniejszyły również zatrudnienie o 1723 osoby. – Ujemne saldo zatrudnienia w tej wysokości odnotowane jest chyba po raz pierwszy – mówił Pietraszkiewicz..

W 2014 roku banki zapłaciły 3,98 mld zł podatku CIT, a 2015 roku 2,25 mld zł na BFG, 0,17 mld zł na KNF i poniosły 2 mld zł kosztów związanych z brakiem odliczenia VAT.

Ponadto utraciły łącznie 8,1 mld zł m.in. w związku z wypłatami gwarantowanymi dla klientów SKOK, dla klientów SK Banku, w związku z uruchomieniem funduszu wsparcia dla kredytobiorców mieszkaniowych, obniżeniem przychodów z tytułu interchange oraz tzw. "sześciopakiem".

Z przedstawionych danych wynika także, że sektor bankowy jest największym płatnikiem CIT (26 proc. udziału w podatku), a udział zagranicznego kapitału w polskich bankach wynosił w 2014 roku 54,3 proc. Polska jest też krajem o jednym z najniższych w UE dochodów banków z tytułu opłat i prowizji.

Przedstawiciele ZBP przyznawali, że na razie nie ma żadnych danych, dotyczących ewentualnego podwyższania przez banki cen usług, w związku z wprowadzeniem podatku bankowego.

Marcin Nieradka/PAP
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności