Niskie ceny skupu zbóż

Nie mamy dobrych wieści dla producentów zbóż. Ceny oferowane w skupach za zboża pochodzące z ubiegłorocznych żniw są znacznie niższe niż oczekiwaliby tego sprzedający. Jedynie w dobrej cenie można sprzedać pszenice oraz żyto paszowe.

– Rolnicy chcieliby otrzymać za pszenicę 800 zł/t netto w swoim gospodarstwie, jednak nie wszyscy kupujący akceptują taką cenę. Cena transakcyjna żyta to aktualnie 530-540 zł/t netto. Tradycyjnie już najtańsze ziarno jest w Małopolsce i w rejonie na Dolnego Śląska. Zawieranych transakcji jest niewiele, jeżeli już to w minimalnych cenach – informuje Renata Barczyk z Internetowej Giełdy Rolnej (e-WGT).

W niektórych rejonach Polski kombajny wyjechały już w pole; za tegoroczny jęczmień proponowana jest stawka od 570 do 610 zł/t.

Czytaj także: W tym roku zbiory wszystkich gatunków zbóż będą znacznie wyższe

Być może, jak prognozują giełdowi analitycy lepsze ceny rolnicy otrzymają za zboże z tegorocznych zbiorów. Wielu rejonach kraju już na dniach będzie można rozpocząć żniwa. Kombajny będzie można już wkrótce zobaczyć na plantacjach jęczmienia. Chyba że plany rolnikom pokrzyżuje  nieco kapryśna w tym roku aura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności