Niezbędna jest konsolidacja zarządzania w rolnictwie

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych na wniosek Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej postuluje do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie działań na rzecz maksymalnej możliwej konsolidacji zarządzania problematyką związaną z funkcjonowaniem branży rolniczej w ramach jednego ministerstwa.

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiada, zgodnie z ustawą z dnia 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej, dział rolnictwo – za rolnictwo, rozwój wsi i rynki rolne. Jednakże szereg zagadnień, mających bezpośredni związek z produkcją rolną, podlega innym resortom np.: zrównoważony rozwój, gospodarka łowiecka i szkody w uprawach Ministerstwu Środowiska; fundusze środowiskowe, uciążliwość zapachowa i gospodarka odpadami Ministerstwu Klimatu, a zapobieganie suszy, gospodarka wodami, współpraca z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie podlega Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – informuje KRIR.

Zdaniem Andrzeja Karbowego, prezesa Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej postulowane zmiany pozwoliłyby w przyszłości usprawnić zarządzanie rozwojem produkcji rolnej, lepiej przygotowywać nowe akty prawne, a także sprawniej przekazywać rolnikom informacje o aktualnych wymogach i ich egzekwowaniu, zmniejszyć liczbę kontroli w gospodarstwach rolnych i przynieść wiele innych korzyści związanych ze sprawnym zarządzaniem tym ważnym działem gospodarki narodowej.

Krzesimir Drozd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności