Niewyeksportowana do Chin wieprzowina blokuje podwyżki cen żywca

Nie zanosi się na podwyżki w skupach żywca wieprzowego. Chociaż sezonowo podaż surowca jest niższa, to, jak informuje KZP-PTCH, zapasy wieprzowiny niewyeksportowanej do Chin wciąż skutecznie blokują podwyżki. Mało tego; ceny w skupach są coraz niższe, bo w relacji tygodniowej spadły średnio o 10 gr do 6,10 zł/kg w klasie E.

Ceny spadły także we Francji i w Hiszpanii o odpowiednio 5 i 6 centów za kilogram. Na większości pozostałych rynków utrzymały się na stałym poziomie. Spadek cen może też determinować niedawna obniżka w Niemczech. Na tym rynku notowania VEZG wynoszą obecnie 1,42 euro/kg.

Zalegające zapasy wieprzowiny powodują, że wiele ubojni ograniczyło liczbę ubijanych świń, a niektóre wręcz zrezygnowały z jednego dnia ubojowego w tygodniu.

Sytuację na krajowym rynku komplikuje afrykański pomór świń. Nie wspominając już o dramatach gospodarstw dotkniętych ASF, powoduje on rozwarstwienie stawek, które w obszarach występowania choroby są o wiele niższe oraz problemy z odbiorem świń w strefach, na które trzeba czekać nawet kilka tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności