fbpx
Strona głównaCenyNiewielkie wzrosty cen pszenicy na Matif

Niewielkie wzrosty cen pszenicy na Matif

Ceny pszenicy na giełdzie Matif  nieznacznie wzrosły w czwartek. Marcowy kontrakt wzrósł o 2,25 EUR do 284,25 EUR/t. W przypadku późniejszego, czerwcowego kontraktu wzrosty były mniejsze i wynosiły średnio 1,50 EUR. 

Jak informuje portal kaack-terminhandel.de europejskiej pszenicy sprzyjało nieco słabsze euro oraz trwająca susza we Francji. Nabywców przyciągał również niski poziom cen. Eksport nadal jest zdominowany przez Rosję, gdyż Egipt kupił ostatnio 240 tys. ton rosyjskiej pszenicy. Turcja z kolei zamierza zaimportować 790 tys. ton pszenicy, z czego większość prawdopodobnie będzie pochodzić także z Rosji .

Z kolei Komisja Europejska zareagowała w czwartek na powolny eksport i obniżyła prognozę eksportu pszenicy miękkiej z UE w sezonie 2022/23 o 2 mln ton do 32 mln ton. Jednocześnie spodziewane są większe zapasy końcowe. Inwestorzy natomiast zmniejszyli swoje krótkie pozycje netto na Matif.

Jeśli zaś chodzi o rynek fizyczny to w Niemczech podobnie jak w Polsce, trwa wyczeiwanie i sondowanie rynku. Rzadko dochodzi do nowych transakcji, ponieważ skupy wykazują niewielkie zainteresowanie lub ceny kupna i sprzedaży są zbyt od siebie oddalone. Dla przykładu pszenica paszowa w Südoldenburgu wczoraj tylko nieznacznie wzrosła i była sprzedawana po 288 EUR/t. W Hamburgu natomiast pszenica chlebowa skupowana była po 291 EUR/t, czyli spadła o 5 EUR w porównaniu z dniem poprzednim.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.