fbpx

Niewielkie korekty na koniec tygodnia: Ceny zbóż 14.04.2023

Poświąteczny tydzień kończy się symbolicznymi zwyżkami cen pszenicy, żyta i kukurydzy oraz stagnacją cenową lub niewielkimi spadkami w przypadku pozostałych zbóż.

W mijającym tygodniu na krajowym rynku zbóż panowała raczej stagnacja na niskich poziomach i tylko pszenica i kukurydza zyskały nieznacznie (do 10 zł/t) w porównaniu do notowań przedświątecznych. Jak mówią skupujący na chwilę obecną nie ma problemu ze sprzedażą, ale podaż ze względu na duże natężenie prac polowych nie jest zbyt wysoka.

Baner Syngenta

Na rynek nie przekłada się również w zbyt dużym stopniu sytuacja na naszej granicy wschodniej i zmniejszaniem transportów zboża z Ukrainy. Być może, gdy już ostatecznie zostaną uzgodnione warunki transportu ukraińskiego zboża, to sytuacja zacznie się delikatnie poprawiać, choć oczywiście takiej pewności nie ma. Również działania Rosji, która sabotuje działanie korytarza zbożowego i tworzy własny hub zbożowy w Egipcie nie przekładają się jeszcze w żaden większy sposób na ceny.

To wszystko sprawia, że obecnie za pszenicę konsumpcyjną maksymalnie można uzyskać 1220 zł/t, jednakże dotyczy to jedynie pszenicy o 14% białka dostarczonej do portów. Większość ofert w głębi kraju waha się w granicach od 860 do 1050 zł/t. W gorszej sytuacji są producenci pszenicy paszowej, gdzie kupujący oferują stawki na poziomie 840-1020 zł/t.

Niezmienne pozostają stawki za jęczmień, którego najniższe ceny rozpoczynają się od 700 zł/t., a maksymalną stawką jest natomiast obecnie 900 zł w przypadku zboża paszowego. Nieco lepiej jest z jęczmieniem konsumpcyjnym, który wyceniany jest obecnie od 700 zł/t do nawet 1340 zł/t. Na poziomach zbliżonych do jęczmienia paszowego utrzymują się obecnie stawki za pszenżyto i kupujący są skłonni płacić za nie od 700 do 950 zł/t.

Pomimo delikatnych podwyżek bardzo słabo wygląda sytuacja w przypadku żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 700 do 960 zł/t, a paszowe od 640 do 900 zł/t, choć trzeba zauważyć, że w obu przypadkach stawki minimalne wzrosły.

W minionym tygodniu nie zmieniła się minimalna cena jaką ankietowane przez nas firmy skupowe oferują za rzepak i wynosi ona 1790 zł/t. Spadła natomiast nieznacznie cena maksymalna i obecnie można dostać 2080 zł /t.

Stagnacja dotyka również kukurydzy, której ceny utrzymują się na niskich poziomach i szanse na ich duże podniesienie są raczej niewielkie. Najniższe stawki, ze względu na dużą podaż, wynoszą obecnie 800 zł/t. Natomiast najwyższe stawki jakie udało nam się ustalić wynoszą 1040 zł/t.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.