fbpx
Strona głównaPozostałeNieużyteczne dotacje

Nieużyteczne dotacje

Ile pieniędzy trafia w dobre ręce a ile tam gdzie nie powinno – szacunki są przerażające. Organizacje rolników ekologicznych alarmują, że zdecydowana większość dotacji jest wypłacana do nieużytków.

Rolnictwo ekologiczne to jeden z pakietów programu rolnośrodowiskowego. W zależności od rodzaju prowadzonej produkcji, co roku do jednego hektara można dostać od kilkuset do prawie dwóch tysięcy złotych.

Mieczysław Babalski, miejscowość Pokrzydowo – Według naszych obliczeń to 30% trafia do rolników, którzy naprawdę produkują żywność ekologiczną dla konsumentów.”

Pytanie, zatem gdzie trafia reszta pieniędzy?
Waldemar Caboń, miejscowość Motycz – “Niektórzy rolnicy, którzy mają większe uprawy biorą pieniądze za nic: głogi czy orzechy włoskie. To jest nietrafione, ponieważ plan rolnośrodowiskowy trwa 5 lat, a orzech włoski chociażby plonuje po 7 latach.”

Podobne nadużycia mają miejsce w przypadku łąk ekologicznych. Wystarczy tylko je zgłosić do programu a potem raz do roku skosić.

Waldemar Caboń, miejscowość Motycz – “Pole, które leży odłogiem przez 5 lat się bierze pieniądze za darmo a później po 5 latach można to zlikwidować.”

A wszystko zgodnie z prawem. W nowej edycji programu, który rozpoczyna się w tym roku przepisy nieco zaostrzono. Wyższe dopłaty przysługują do upraw potrzebujących dużego nakładu pracy niższe zaś do tych, które jej nie wymagają.

Dorota Florczyk/Agrobiznes, TVP1

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.