fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNiespodzianka na Matifie. Cena rzepaku mocno w górę

Niespodzianka na Matifie. Cena rzepaku mocno w górę

Na koniec wczorajszej sesji na giełdzie Matif indeksy pszenicy, kukurydzy i rzepaku świeciły się na zielono. Zdecydowanie jednak wyróżnił się rzepak, którego cena poszła w górę o 13,75 euro za tonę i zabrakło tylko 25 centów, aby sięgnęła 600 EUR/t.

Pszenica w kontraktach grudniowych zdrożała o 0,5 EUR/t do 326,5 EUR/t. Zdrożały też bardziej miarodajne obecnie kontrakty marcowe – z 312,75 do 316 EUR/t. Za to niewiele zyskała kukurydza; jej cena wzrosła o 1 EUR/t do 300,5 EUR/t.

– Po gwałtownym spadku zapasów w USA w październiku ceny ropy naftowej wzrosły i pośrednio pociągnęły za sobą ceny rzepaku. Canola również skorzystała ze wzrostów na giełdach ropy naftowej. Styczniowy kontrakt wzrósł o 9,40 do 845,50 dolarów kanadyjskich/t. Na CBoT nowe umowy eksportowe z Chinami podniosły ceny soi. Raport USDA o sprzedaży 136 000 ton soi do Chin i związana z tym nadzieja na złagodzenie ograniczeń covidowych w Chinach skłoniły inwestorów do zakupu większej ilości kontraktów na soję – informuje serwis Kaack.

W przypadku pszenicy bez zmian; cały czas głównym czynnikiem determinującym ceny jest konkurencja z regionu Morza Czarnego. Przetargi Turcji i Pakistanu opiewające na 1 mln ton ziarna Europa przegrała, jednak ceny pobudziła nadzieja na sprzedaż ziarna do Algierii. Ceny kukurydzy podążały za cenami pszenicy, jednak nie na CBoT, gdzie kiepski eksport i zapotrzebowanie na produkcję etanolu spowodowały spadki.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.