fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychNiepewność w sprawie korytarza zbożowego sprzyjała wzrostom cen w poniedziałek

Niepewność w sprawie korytarza zbożowego sprzyjała wzrostom cen w poniedziałek

Poniedziałkowa sesja na paryskim Matifie, ale także na CBoT, zakończyła się wzrostem cen pszenicy i kukurydzy. W górę po bardzo słabym zeszłym tygodniu poszła także cena rzepaku. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy był brak postępów w sprawie przedłużenia umowy zbożowej.

Więcej na ten temat pisaliśmy wczoraj w artykule pt. Nagły zwrot w sprawie umowy zbożowej. Ceny zbóż na giełdach idą w górę. Do końca obecnie obowiązującej umowy pozostały już zaledwie dwa dni, tymczasem ostatecznej decyzji brak. Jeżeli umowa zostanie przedłużona, to prawdopodobnie na 60 dni, jednak na dzień dzisiejszy nic nie wiadomo.

Wracając do twardych danych o cenach, pszenica zdrożała wczoraj o 2% – 4,75 euro za tonę do 239,5 EUR/t. Na CBoT było to aż 4,06%, a cena pszenicy zatrzymałą się tam na 660,75 ct/bu.

Całe to zamieszanie wpłynęło pozytywnie także na cenę rzepaku; wzrosła ona na Matif o 7,25 euro za tonę (1,74%) do 423,25 EUR/t. Cena soi wzrosła w poniedziałek na CBoT o 0,77% do 1400,75 ct/bu. Zapewne byłoby to jeszcze więcej, gdyby nie spadające ceny ropy naftowej.

Cena kukurydzy wzrosła wczoraj na Matifie najmniej, bo o 2,75 euro za tonę (1,21%), w Chicago wzrost był jeszcze mniejszy (1,07%). Tutaj wzrost był najmniejszy ze względu na rekordowe perspektywy zbiorów w nadchodzącym sezonie, o czym pisaliśmy tutaj: Światowa produkcja kukurydzy ma być w nadchodzącym sezonie rekordowa. Wysoki import przez spadające ceny.

Źródło danych: Kaack

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.