fbpx
Strona głównaCenyRynek cukruNiemieccy plantatorzy nie chcą, aby Polacy dostawali dopłaty do buraków cukrowych

Niemieccy plantatorzy nie chcą, aby Polacy dostawali dopłaty do buraków cukrowych

Niemieckie WVZ (Wirtschaftliche Vereinigung Zucker – Gospodarcze Stowarzyszenie Cukrowe), złożyło w ostatnich dniach skargę do Komisji Europejskiej. Domaga się w niej zbadania legalności i zgodności z przepisami unijnymi dopłat do powierzchni uprawy buraków stosowanych w Polsce i w 10 innych krajach Unii Europejskiej. Z ich likwidacją nie zgadza się Pfeifer & Langen Polska S.A.

– WVZ stwierdza, że jej zdaniem mechanizm tych dopłat jest sprzeczny z prawem Unii Europejskiej, co powoduje zakłócenia konkurencji w branży cukrowniczej. Co warte podkreślenia WVZ nie jest – jak podają niektóre media – związkiem producentów cukru, lecz szeroką organizacją stowarzyszającą 24 tysiące niemieckich plantatorów, zrzeszonych w pięciu Związkach Plantatorów Buraka Cukrowego, trzy firmy produkujące cukier oraz trzy firmy handlujące cukrem – dodaje Wandtke.

Zdaniem Pfeifer & Langen Polska S.A., ta skarga wynika z niezrozumienia sytuacji na rynku cukru w Polsce i w Unii Europejskiej oraz niezrozumienia sytuacji rolników, a także lokalnej specyfiki i warunków do uprawy buraków cukrowych w ogóle. Dopłaty do powierzchni uprawy  buraków to istotny składnik wsparcia rolnictwa oraz zapewnienia bioróżnorodności i nigdy nie były przyczyną zachwiania konkurencyjności unijnego rynku cukru.

Producent cukru – Pfeifer & Langen Polska S.A. – wspiera krajowe dopłaty do powierzchni uprawy buraków cukrowych i nie zgadza się z argumentami zawartymi w skardze do Komisji Europejskiej, dotyczącej systemu dopłat stosowanego m.in. w Polsce.

– Plantatorzy buraków, jak i cała branża cukrownicza w Polsce, po likwidacji kwot produkcji cukru w 2017 roku i uwolnieniu rynku znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. W Polsce i w innych krajach, które później dołączyły do Unii Europejskiej lub mają zdecydowanie gorsze warunki klimatyczne i środowiskowe do produkcji rolniczej, niż np. Niemcy czy Francja, stosowane są dopłaty do powierzchni uprawy buraków, stanowiące bardzo istotny mechanizm wspierający plantatorów – mówi Błażej Wandtke z Pfeifer & Langen Polska S.A.

Ustaliliśmy, że w ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska S.A. produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku. Zakłady te skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.