Niemcy i Francja chcą podwyższenia kwot

Ministrowie rolnictwa Niemiec i Francji, dwóch największych producentów mleka w Unii, zażądali od komisarz ds. rolnictwa Mariann Fischer Boel, aby rozważyła zasadność 1% podwyżek kwot mlecznych w bieżącym sezonie i ewentualność ich zniesienia, ale pod pewnymi warunkami. Szefowie resortów wystosowali wspólny apel do Komisji Europejskiej o nowe formy wsparcia dla dotkniętych kryzysem uczestników sektora mleczarskiego.

Pomimo wsparcia sektora mleczarskiego przez Unię kwotą 700 mln euro w bieżącym roku, ceny skupu pozostają bardzo niskie i nie widać zmian tego trendu. Francuski minister rolnictwa Le Maire przyznał jednak, że to nie ograniczenia kwotowe są powodem obecnego kryzysu w branży. Obaj szefowie resortu uważają, że rozwiązania można szukać w zmianie poziomu refundacji do wywozy serów, a dokładnie w obniżeniu minimalnej ceny sera. Francja i Niemcy powołały grupę roboczą, która ma się zająć przygotowaniem następnej reformy unijnej WPR w 2013 r.

Unijna komisarz ds. rolnictwa rozważa obecnie zmiany w dotychczasowym poziomie limitów pomocy krajowej (stan obecny to 7,5 tys. euro na gospodarstwo w ciągu trzech lat) oraz
rozszerzenie programu Mleko w szkole a także programów promocji żywności.