fbpx
Strona głównaCenyCeny nawozów"Niemcy, Hiszpanie, Francuzi produkują dokładnie takie same nawozy jak Polacy i potrafią...

“Niemcy, Hiszpanie, Francuzi produkują dokładnie takie same nawozy jak Polacy i potrafią zrobić to o 1000 zł taniej”

Dziś o godz. 16 przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka. Dotyczyła ona obecności ministra Henryka Kowalczyka na wczorajszej Radzie Ministrów Unii Europejskiej i omawianego tam tematu importu ukraińskiego zboża oraz ewentualnych rekompensat dla poszkodowanych tym procederem rolników. Kołodziejczak poruszył także kwestię cen nawozów.

– Wczoraj Henryk Kowalczyk był w Brukseli. My spodziewaliśmy się tego, że będą jakieś rozwiązania, konkrety, z którymi tutaj wróci do Polski, ale to bardzo mdły przekaz, który nic nie mówi, nic nie przekazał i tak naprawdę pojechał bez żadnych własnych pomysłów. Dziś widzimy, że jedynym rozwiązaniem premiera Kowalczyka jest to, by dopłacać do zbóż, które są sprzedawane w Polsce. To jest żadne rozwiązanie. I tak tym rolnikom, którzy nie sprzedali z różnych przyczyn zboża w trakcie żniw, w trakcie normalnej ceny i dziś mają niższą cenę z powodu przywozu zbóż z Ukrainy, należy dopłacić. To się należy polskim rolnikom jak psu kość. Główną winę za to, że rolnicy nie sprzedali zboża ponosi Henryk Kowalczyk i ja tutaj nie chcę iść zbyt daleko, ale tak naprawdę to on powinien dzisiaj wyciągnąć pieniądze z własnej kieszeni i wypłacić rolnikom rekompensaty – grzmiał wyraźnie niepocieszony z wczorajszych ustaleń Kołodziejczak.

– W Polsce wszyscy – związki zawodowe, organizacje, ale też Agrounia – od kilku miesięcy mówią, że jeżeli ktoś importuje zboże do Polski z Ukrainy, to powinien płacić za to cło, bo to jest nieczysta, nierówna konkurencja. Premier Kowalczyk na spotkaniu z nami mówił, że przywrócenie cła to jest też jeden z tematów, który będzie poruszał, mówił to w telewizji publicznej, mówił to rolnikom. I co się okazuje? Ten temat w Brukseli nie był w ogóle poruszony – dodawał lider Agrounii.

Kołodziejczak poruszył także kwestię cen nawozów.

– Nawóz w Polsce dzisiaj jest najdroższy w Unii Europejskiej. Niemcy, Hiszpanie, Francuzi produkują dokładnie takie same nawozy jak Polacy i potrafią zrobić to o 1000 zł taniej niż polskie spółki skarbu państwa, które nie opuściły cen nawozów pomimo tego, że gaz potaniał. To pokazuje, że spółki skarbu państwa drenują nasze kieszenie i pokazały, jak działają państwowe oligopole, które nie są nastawione, żeby nam wszystkim pomagać, tylko są nastawione na to, żeby nam wyciągać pieniądze i niestety za to nie zapłacą rolnicy, bo nawet jeżeli te gospodarstwa upadną, to największą cenę zapłacą konsumenci, bo ta żywność będzie po prostu droższa – stwierdził.

Zobacz także:

Minister Kowalczyk o szansach na uruchomienie rezerwy kryzysowej dla polskich rolników

4 KOMENTARZE

  1. Jako entuzjasta przynależności do UE pytam. Jakie warunki wejścia do niej wynegocjowali nasi geniusze? No drobny handel padł, cukrownie splantowali a co za tym Idzie także hodowlę bydła i trzody,.karmionych wysłodkami i wywarem. Przemysł, według słow.min. Lewandowskiego, dziadowski został sprzedany za bezce .w efekcie czego jesteśmy oddani w arende obcym , pilnujących swojego a nie naszego interesu.. Obecni władcy po cichu,jak poprzednicy, bez wiedzy.narodu.msnipjlija w sprawie realizacji uchwały USA nr 447. To też w interesie Polaków?

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.